Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Wonoprazan vs. lanzoprazol w leczeniu owrzodzenie błony śluzowej żołądka po endoskopowej podśluzówkowej dyssekcji

Źródło: https://bmcgastroenterol.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12876-021-01822-5
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 19.06.2021
 
 
Na łamach BMC Gastroenterology ukazały się wyniki randomizowanego badania klinicznego dotyczące zastosowania wonoprazanu lub lanzoprazolu w leczeniu owrzodzenia błony śluzowej żołądka po endoskopowej podśluzówkowe dyssekcji.
Wonoprazan to nowy lek hamujący nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego. Lek ten hamuje odwracalnie żołądkową pompę - efekt na wydzielanie kwasu żołądkowego nie zależy od obecnego pH w żołądku, stąd też uważa się, że lek ten ma większy potencjał niż obecnie stosowane inhibitory pompy protonowej. Na łamach BMC Gastroenterology ukazały się wyniki randomizowanego badania klinicznego dotyczące zastosowania wonoprazanu lub lanzoprazolu w leczeniu owrzodzenia błony śluzowej żołądka po endoskopowej podśluzówkowe dyssekcji.

Pacjenci w dniu zabiegu otrzymali lanzoprazol dożylnie w dawce 30 mg dwa razy dziennie. Byli randomizowani po zabiegu do lanzoprazolu 30 mg raz dziennie lub wonoprazanu w dawce 20 mg raz dziennie. Kolejną gastroskopię wykonano po 4 i 8 tygodniach od podśluzówkowej dyssekcji.

W sumie analizowano wyniki leczenia u 168 pacjentów po czterech tygodniach. Do wyleczenia owrzodzenia doszło u 20% pacjentów z grupy interwencyjnej i 17% z grupy kontrolnej (brak istotnych różnic). Ponadto, nie wykryto istotnych różnic w zakresie zmniejszenia się owrzodzenia po czterech tygodniach w zależności od zastosowanego leku. Krwawienie po operacji pojawiło się u trzech pacjentów leczonych lanzoprazolem. Dwa dni po zabiegu u jednego pacjenta z grupy interwencyjnej doszło do perforacji.

Wonoprazan nie wykazuje wyższości od lanzoprazolu w leczeniu owrzodzeń błony śluzowej żołądka po endoskopowej podśluzówkowej dyssekcji.

Opracował: lek. med. Mikołaj Kamiński
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe