Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wpływ aktywności fizycznej na parametry niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby: meta-analiza

Źródło: BMC Gastroenterology
Opracowanie: lek. med. Mikołaj Kamiński
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 22.05.2020
 
 
Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (ang. non-alcoholic fatty liver disease, NAFLD) to obecnie najczęstsza przyczyna przewlekłych chorób wątroby. Podstawowym leczeniem na NAFLD jest aktywność fizyczna oraz dieta z ograniczeniem cukrów prostych.
Na łamach BMC Gastroenterology ukazała się meta-analiza randomizowanych badań dotyczących wpływu wysiłku fizycznego na parametry laboratoryjne metabolizmu wątroby.

Badacza przedstawili efekty interwencji jako wystandaryzowaną średnią różnicę, co pozwala oceniać efekty wysiłku fizycznego jako zmiany procentowe, a nie zmiany w jednostkach laboratoryjnych. Do meta-analizy włączono 9 badań które objęły w sumie 951 uczestników. Aktywność fizyczna była związana z niewielkim obniżeniem stężenie aminotransferaz (ALT: SMD -0,17; 95% CI: -0,30 do -0,05; AST: SMD -0,25; 95% CI: -0,38 do -0,13). Wysiłek fizyczny miał również niewielki wpływ na parametry profilu lipidowego (cholesterol całkowity: SMD -0,22; 95% CI: -0,34 do -0,09; trójglicerydy: SMD -0,18 95% CI: -0,31 do -0,06; cholesterol LDL: SMD -0,26; 95% CI: -0,39 do -0,13). Wysiłek fizyczny nie wpływał istotnie na poprawę cholesterolu HDL oraz parametrów metabolizmu glukozy. Co ważne, rodzaj wysiłku (tj. wysiłek aerobowy lub wysiłek oporowy) nie miał większego znaczenia w przypadku poprawy parametrów metabolizm wątroby – oba rodzaje wysiłku działały pozytywnie na badane parametry i żaden z rodzajów wysiłków nie okazał się skuteczniejszy. Ponadto, dłuższy okres wysiłku wywoływał lepsze efekty metaboliczne.

Wyniki meta-analizy wskazują, że wysiłek fizyczny w niewielkim stopniu poprawia parametry metaboliczne pacjentów z NAFLD.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), SMD – Standardized Mean Difference (pl. standaryzowana średnia różnica)
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe