Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Wzrasta częstość występowania nieswoistych zapaleń jelit u osób starszych

Źródło: PAP, Towarzystwo „J-elita”
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 19.05.2022
 
 
Nieswoiste zapalenia jelit to nie tylko choroba ludzi młodych, coraz częściej występuje u osób starszych – zwraca uwagę Europejska Federacja Stowarzyszeń Choroby Crohna i Colitis Ulcerosa (EFCCA). 19 maja obchodzono Światowy Dzień Nieswoistych Zapaleń Jelit (NZJ).
W tym roku tematem przewodnim są problemy będących w starszym wieku pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna.

– Inicjatorzy obchodów, Europejska Federacja Stowarzyszeń Choroby Crohna i Colitis Ulcerosa (EFCCA), a w Polsce Towarzystwo „J-elita", koncentrują się w tym roku na osobach powyżej 60. roku życia i chcą pokazać, jak choroba Leśniowskiego-Crohna (ChL-C) i wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) wpływają na jakość ich życia i zapotrzebowanie na opiekę – stwierdzają organizatorzy tegorocznych obchodów.

Członek zarządu EFCCA i Towarzystwa „J-elita", Magdalena Sajak-Szczerba, tłumaczy, że u osób starszych zachorowalność z tego powodu rośnie, niewiele jednak się o tym mówi.
– Szacuje się, że w następnej dekadzie starsi pacjenci z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna będą stanowić ponad jedną trzecią wszystkich osób z NZJ. Niewiele jest jednak badań naukowych, które pozwoliłyby nam zrozumieć, w jaki sposób NZJ wpływa na jakość życia starszych chorych – dodaje.

Seniorzy zmagający się z nieswoistym zapaleniem jelita wymagają większej opieki, ponieważ bardzo często chorobom jelit towarzyszą inne poważne schorzenia, w tym nowotwory złośliwe oraz osłabienie układu odpornościowego; bardziej też narażeni są na infekcje. Ponadto występowanie u starszych pacjentów z NZJ innych chorób wiąże się z większym ryzykiem powikłań podczas leczenia chirurgicznego.

Starszym pacjentom trudniej jest dobrać odpowiednie leczenie, tym bardziej że seniorzy z NZJ stanowią niewielki odsetek chorych uczestniczących w badaniach klinicznych dotyczących nowych terapii, rzadko też są objęci długoterminowym nadzorem nad bezpieczeństwem farmakoterapii. Problemem dla nich są ceny leków, witamin i suplementów diety oraz produktów niezbędnych dla utrzymania odpowiedniej diety.

Na wrzodziejące zapalenie jelita grubego i chorobę Leśniowskiego-Crohna choruje prawie 100 tys. Polaków. To przewlekłe choroby autoimmunologiczne z okresami zaostrzeń i remisji, objawiające się silnym bólem brzucha, biegunką (nawet kilkadziesiąt wypróżnień na dobę) i krwią w stolcu oraz zmęczeniem.

Szczyt zachorowań przypada między 15. a 35. rokiem życia. Pacjenci z powodu zaostrzeń są często hospitalizowani, wielu z nich przechodzi operację usunięcia fragmentu lub całego jelita, a część poddawana jest także zabiegowi wyłonienia stomii. Choroba często prowadzi do niepełnosprawności i wykluczenia społecznego.

Z okazji Światowego Dnia NZJ 19 maja w wielu miastach budynki podświetlono na fioletowo – to międzynarodowa barwa nieswoistych zapaleń jelit. Zorganizowano także spotkania i wystawy edukacyjne.

Towarzystwo „J-elita” (j-elita.org.pl) powstało w 2005 r. i jest największą w Polsce organizacją wspierającą chorych na NZJ. Liczy prawie 3 tys. członków i ma oddziały w 14 województwach. Zajmuje się edukacją, integracją, pomocą chorym oraz zabiega o lepszy dostęp do nowoczesnego leczenia, m.in. poprzez wprowadzenie innowacyjnych leków do refundacji.
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.