Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Aspiryna w prewencji preeklampsji: wyższe dawki u kobiet otyłych?

Źródło: DM/www.ajog.org/article/S0002-9378(19)30252-2/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 12.04.2019
 
 
Stan przedrzucawkowy to jeden z najczęstszych i najpoważniejszych stanów wikłających ciążę, występujący u od 2 do nawet 8 procent ciężarnych. Znanymi czynnikami ryzyka są wywiad rodzinny, pierworództwo, cukrzyca oraz - niestety coraz powszechniejsza w naszej populacji - otyłość. Jednym ze sposobów prewencji u kobiet z czynnikami ryzyka wystąpienia preeklampsji jest przyjmowanie małych dawek kwasu acetylosalicylowego.
W związku ze wspomnianą narastającą otyłością naukowcy z The Ohio State University College of Medicine zweryfikowali, czy aspiryna w niskich dawkach jest równie skuteczna w wymienionej grupie pacjentek.

Jedną ze znanych prawdopodobnych przyczyn stanu przedrzucawkowego jest dysproporcja w stężeniach prostacyklin (działających wazodylatacyjnie) i tromboksanu (działającego wazokonstrykcyjnie). Dokonano powtórnej analizy badania oceniającego skuteczność aspiryny u kobiet z grupy ryzyka preeklampsji; surowice 1002 kobiet (przydzielonych losowo do grupy badawczej i grupy kontrolnej otrzymującej placebo; liczba kobiet w poszczególnych grupach odpowiednio 496 oraz 506) pobrano między 13. a 26. tygodniem ciąży (na początku randomizacji), między 24. a 28. tygodniem ciąży (co najmniej 2 tygodnie po randomizacji) oraz między 34. a 38. tygodniem ciąży; dokonano pomiaru stężenia tromboksanu B2.

Stwierdzono istotne zmniejszenie stężenia tromboksanu B2 wśród kobiet leczonych małą dawką aspiryny i efekt ten występował niezależnie od masy ciała pacjentki, jednak kobiety otyłe charakteryzowały się wyższymi poziomami tromboksanu B2 zarówno w drugim (mediana stężeń 16,5 vs. 14 ng/ml, p=0,032), jak i trzecim trymestrze ciąży (15,7 vs. 11,9, ng/ml, p=0,043). Kobiety otrzymujące placebo nie wykazały znacznego spadku poziomów tromboksanu po randomizacji. W obrębie grupy kontrolnej u kobiet z otyłością klasy III (czyli z BMI>40 kg/m2) zażywanie aspiryny istotnie rzadziej prowadziło do niewykrywalnych stężeń tromboksanu tak w drugim (aOR 0,33), jak i w trzecim trymestrze ciąży (aOR 0,30).

Autorzy publikacji, którzy przedstawili ją na tegorocznym Society for Maternal-Fetal Medicine Annual Meeting które w lutym odbyło się w Las Vegas sugerują, że w populacji kobiet otyłych należałoby zwiększyć dawkę lub częstość przyjmowanej prewencyjnie aspiryny.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe