Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Czy ZUM będzie w odwrocie?

Autor: Karolina Zientarska |Data: 09.03.2021
 
 
Chociaż wciąż pozostaje w fazie testów, to szczepionka przeciwko zakażeniom dróg moczowych (ZUM) może wyeliminować wiele problemów klinicznych, wynikających ze stosowania niewłaściwej antybiotykoterapii.
Naukowcy z Duke University Medical Center opracowali szczepionkę, która może zapobiegać przyszłym infekcjom dróg moczowych i łagodzić przebieg już istniejących.

ZUM dotykają głównie kobiety i jest to jedna z najczęstszych infekcji. Lekarze szacują, że około połowa kobiet przejdzie co najmniej jedno zapalenie układu moczowego w życiu.

Testowana szczepionka różni się od poprzednich - już w fazie testów jest wstrzykiwana prosto do pęcherza myszy. W ten sposób bakterie wywołujące ZUM zostają całkowicie wyeliminowane (jak pokazuje raport z 1 marca w Proceedings of the National Academy of Sciences).

Odpowiednia antybiotykoterapia to klucz do wyleczenia ZUM. Tymczasem naukowcy z Washington University School of Medicine w St. Louis odkryli, że prawie połowa badanych kobiet nie otrzymała celowanej antybiotykoterapii podczas leczenia zakażeń układu moczowego. Jeszcze większej liczbie kobiet - około trzech czwartych - przepisywano antybiotyki dłużej niż było to konieczne.

Niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernego przepisywania antybiotyków na ZUM nie są całkowicie poznane. Najczęstszym tego skutkiem może być oporność na antybiotykoterapię, co utrudnia i wydłuża leczenie zakażeń dróg moczowych.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe