Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Leczból.pl

Dr Marcin Rawicz o znamionach uporczywej terapii ►

Autor: Monika Stelmach |Data: 29.10.2020
 
 
– Bez wątpienia mamy do czynienia z zadawaniem cierpienia dziecku w myśl czyichś przekonań. Na cierpienie narażona jest również kobieta. To niehumanitarne – mówi dr n. med. Marcin Rawicz, anestezjolog, wieloletni kierownik oddziału intensywnej terapii Warszawskiego Szpitala dla Dzieci, komentując orzeczenie TK w sprawie aborcji z powodu ciężkich wad płodu.
Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 22 października lekarze nie będą mogli wykonywać aborcji ze względu na ciężkie i nieuleczalne wady płodu. TK uznał ten zapis za niezgodny z Konstytucją RP. Konkretnie chodzi o art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu. Brzmi on: „Przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza, w przypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu".

Anestezjolodzy zwracają uwagę, że postępowanie, które służy jedynie przedłużeniu procesu umierania, a tak dzieje się w przypadku wad letalnych płodu, ma znamiona uporczywej terapii. Dr Marcin Rawicz nie ma wątpliwości, że takie procedury przysparzają cierpienia pacjentowi, niczego nie wnosząc do poprawy jego zdrowia.

– Nakaz urodzenia dziecka z ciężkimi, nieuleczalnymi wadami ma znamiona uporczywej terapii, chociaż w tym wypadku trudno mówić o prowadzeniu jakiejkolwiek terapii. Bez wątpienia jednak mamy tu do czynienia z zadawaniem cierpienia dziecku w myśl czyichś przekonań – zauważa dr Marcin Rawicz.

Anestezjolog zwraca też uwagę, że w tym kontekście nie można pominąć sytuacji kobiety. Zmuszanie do urodzenia dziecka, któremu nie można zapewnić jakiegokolwiek komfortu życia, zdaniem dr. Rawiacza, jest niehumanitarne. Kobieta powinna mieć prawo do podjęcia świadomej decyzji.Przeczytaj także: „Prof. Mirosław Wielgoś: Orzeczenie TK cofa polską perinatologię”, „Kolegium Rektorów UJ apeluje do prezydenta”, „Prezes Matyja: Jako lekarz jestem wściekły” i „Prof. Mariusz Zimmer wypowiada się o wadach letalnych”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe