Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Hipnoterapia pomaga w nietrzymaniu moczu

Źródło: www.ajog.org/article/S0002-9378(19)31027-0/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 29.08.2019
 
 
Nietrzymanie moczu u dorosłych kobiet występuje ze zróżnicowaną częstością (5–72%), choć większość źródeł wskazuje na około 30%, to dobrze udowodniony jest wzrost częstości występowania tej dolegliwości wraz z wiekiem.
Jednym z podtypów tej przypadłości jest naglące nietrzymanie moczu, w którego leczeniu - jak pokazują naukowcy z University of New Mexico Health Sciences Center - można skutecznie stosować hipnoterapię.

Farmakoterapia, obejmująca głównie leki antycholinergiczne, jest obarczona ryzykiem działań niepożądanych i nie jest dobrze tolerowana przez wszystkie pacjentki. W związku z powyższym, amerykańscy badacze podzielili 142 pacjentki na dwie grupy: jedna została przydzielona do otrzymania cotygodniowych sesji hipnoterapii przez dwa miesiące, druga otrzymywała farmakoterapię.

Okazało się, że hipnoterapia jest mniej skuteczna od farmakoterapii po 2 miesiącach (poprawa u odpowiednio 73% i 88,6% pacjentek). Przeprowadzony follow-up ujawnił jednak, że po 6 miesiącach i po roku w obu grupach obie metody charakteryzują się porównywalną skutecznością (85,7% vs. 83,3% oraz 85,7% vs. 80%). Z racji wykazanej równoważności obu metod autorzy twierdzą, że hipnoterapia jest skuteczną i obiecującą opcją leczenia dla tych kobiet, które nie tolerują bądź mają przeciwwskazania do farmakoterapii.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe