Specjalizacje, Kategorie, Działy

Histerektomia ze wskazań innych niż onkologiczne: kiedy spodziewać się nowotworu?

Udostępnij:
Histerektomia jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w ginekologii, często z powodu łagodnych schorzeń w obrębie macicy. Zdarza się jednak, że w obrębie resekowanego narządu występuje niewykryta wcześniej choroba nowotworowa. Jak często dochodzi do takiej sytuacji oraz jakie są główne czynniki ryzyka przedstawiono na łamach The American Journal of Obstetrics and Gynecology.
Badacze z Yale School Medical, korzystając z danych zawartych w New York Statewide Planning and Research Cooperative System, dokonali analizy danych aż 229 536 dorosłych kobiet, które w latach 2003-2013 zostały poddane histerektomii z powodu łagodnego schorzenia (głównie mięśniaków macicy). Wykazano, że u 0,96% kobiet występował utajony rak w obrębie macicy macicy, w tym u 0,75% był to rak endometrium, a u 0,22% mięsak. Na szczęście w większości przypadków (71% raków endometrium i 58% mięsaków) choroba znajdowała się w niskim stopniu zaawansowania.

Ryzyko utajonego raka macicy wahało się od 0,10% u kobiet w wieku 18–29 lat do 4,4% u kobiet w wieku ≥75 lat. Choroba nowotworowa występowała u 0,14% kobiet poddawanych histerektomii z powodu endometriozy, u 0,62% w przypadku operacji z powodu mięśniaków macicy i w 8,43% przypadków operacji z powodu krwawienia po menopauzie. Ryzyko utajonego procesu nowotworowego w obrębie macicy było istotnie związane z pochodzeniem etnicznym, otyłością, chorobami współistniejącymi i wcześniej przebytymi chorobami nowotworowymi.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.