Specjalizacje, Kategorie, Działy

Histerektomia zwiększa ryzyko osteoporozy

Udostępnij:
Histerektomia jest jednym z najczęstszych zabiegów ginekologicznych. Wskazania do zabiegu stanowią m.in. mięśniaki macicy, rak szyjki macicy, rak endometrium czy rak jajnika. Powyższe schorzenia a także inne stanowiące wskazania do operacji występują także u kobiet w wieku przedmenopauzalnym, ważne jest zatem poznanie wszelkich jej następstw, także odległych.
Na łamach American Journal of Gynecology and Obstetrics ukazało się badanie, którego celem było oszacowanie ryzyka osteoporozy u kobiet w wieku przedmenopauzalnym poddanym histerektomii. Dokonano analizy danych 9082 kobiet z wymienionym zabiegiem w wywiadzie oraz 36 328 zdrowych rówieśniczek; pacjentki były dobrane pod względem wieku, płci, dochodów, regionu zamieszkania i historii medycznej.

Okazało się, że histerektomia w wywiadzie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem osteoporozy (aHR 1,45, p<0,001), przy czym ryzyko jest zróżnicowane w zależności od wieku, w którym dana pacjentka przebyła zabieg. Największym ryzykiem są obarczone panie w wieku 40-44 (aHR 1,84) oraz 55-59 lat (aHR 1,61); dla pań w wieku 45-49 oraz 50-54 ryzyko jest większe o odpowiednio 52% oraz 44% (dla wszystkich zależności p<0,001). Dla kobiet powyżej 60. roku życia ryzyko okazało się najmniejsze (aHR 1,08) jednak wynik ten nie jest istotny statystycznie (p=0,223). Histerektomia z zachowaniem jajników wiąże się z mniejszym ryzykiem osteoporozy (aHR 1,43) w porównaniu do histerektomii z usunięciem przydatków (aHR 1,57).
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.