Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jak dokładnie oszacować utratę krwi w trakcie cięcia cesarskiego? Nowa technologia

Źródło: www.ajog.org/article/S0002-9378(19)30786-0/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 02.07.2019
 
 
Ukończenie porodu drogą cięcia cesarskiego wiąże się z utratą krwi. Istotnym elementem postępowania jest zatem odpowiednie oszacowanie utraty. Okazuje się, że postęp technologiczny przyniósł ciekawe rozwiązanie, które przedstawiono na łamach The American Journal of Obstetrics and Gynecology.
Badacze z The University of Texas Medical Branch at Galveston przetestowali innowacyjne oprogramowanie służące do śródoperacyjnego monitorowania utraty krwi, TritonTM system, opracowane przez Gauss Surgical. 242 kobiety poddane cięciu cesarskiemu podzielono na dwie grupy: w pierwszej z nich utratę krwi szacowano przy pomocy wymienionego systemu, w drugiej utrata krwi była szacowana przez operatora.

Okazało się, że urządzenie jest wiarygodniejsze - mediana objętości utraconej krwi była mniejsza w pierwszej z grup (415,3±260,6 versus 799,6±215,6 ml, p<0,01) i wynik ten istotnie lepiej korelował z pooperacyjnym spadkiem stężenia hemoglobiny. Co więcej, system TritonTM pozwalał na znacznie lepsze oszacowanie sporej utraty krwi, wiążącej się ze spadkiem stężenia hemoglobiny o co najmniej 2 g/dl (AUC=0,66, p<0,01 versus AUC=0,53, p=0,45).

O tym, czym dokładnie jest i jak funkcjonuje innowacyjne oprogramowanie można przekonać się na stronie producenta: http://www.gausssurgical.com/.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe