Specjalizacje, Kategorie, Działy

Jaki jest wpływ pracy zarobkowej na ciążę?

Autor: Alicja Kostecka
|
Źródło: DM/www.ajog.org/article/S0002-9378(19)30884-1/fulltext
Tagi: ciąża, praca
Ciąża jest stanem wymagającym poświęcenia od przyszłej mamy oraz jej otoczenia. Odpowiednia dieta, ruch i co bardzo ważne - minimum stresu. Wiele kobiet będących w ciąży nie rezygnuje tymczasowo z wykonywanej pracy zarobkowej. O tym, czy takie postępowanie jest słuszne czy nie, informuje publikacja z The American Journal of Obstetrics and Gynecology.
Grupa kanadyjskich naukowców z University of Alberta dokonała metaanalizy oceniającej wpływ pracy zarobkowej na wyniki ciąży (poronienia, porody martwe, porody przedwczesne, niska masa urodzeniowa, wewnątrzmaciczne ograniczenie wzrostu, nadciśnienie ciążowe, stan przedrzucawkowy, cukrzyca ciążowa). Uwzględniono tryb pracy (rotacyjna zmianowa, stała praca nocna, stała praca w typowych godzinach) oraz liczbę godzin w tygodniu.

Włączono 62 badania obejmujące w sumie 196 989 kobiet. Wykazano, że praca w systemie zmianowym rotacyjnym (w porównaniu do pracy w stałych godzinach w ciągu dnia) była związana ze zwiększonym prawdopodobieństwem porodu przedwczesnego (OR=1,13), niskiej masy urodzeniowej (OR=1,18), stanu przedrzucawkowego (OR=1,75) i nadciśnienia ciążowego (OR=1,19). Z kolei praca w stałych godzinach nocnych wiązała się ze zwiększonym prawdopodobieństwem porodu przedwczesnego (OR=1,21) i poronienia (OR=1,23). W porównaniu z 40 godzinami dłuższe godziny pracy w tygodniu wiązały się ze zwiększonym prawdopodobieństwem poronienia (OR=1,38), porodu przedwczesnego (OR=1,21) oraz niskiej masy urodzeniowej (OR=1,43). Analiza wykazała, że kobiety pracujące ponad 55,5 godziny tygodniowo (w porównaniu z 40) miały 10% więcej szans na poród przedwczesny.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.