Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Leczenie bólu głowy w ciąży - nowe wytyczne ACOG

Udostępnij:
Ciąża to czas, w którym wszelkie leki muszą być stosowane ostrożnie; dotyczy to także leczenia migrenowych bólów głowy. Wskazówki zwierają rekomendacje Amerykańskiego Kolegium Położników i Ginekologów (American College of Obstetricians and Gynecologists, ACOG), które zaprezentowano na tegorocznym zjeździe.
Kobiety w ciąży często odczuwają ulgę w jednym rodzaju bólu głowy – migrenie. Jest to konsekwencją wzrostu stężenia estradiolu. Około połowy pacjentek zgłasza ustępowanie dolegliwości w pierwszym trymestrze, a ponad 83-proc. twierdzi, że ich migreny ustępują w trzecim trymestrze.

Według dr Laury Mercer, położniczki z Uniwersytetu w Arizonie, oznacza to, że w tym przypadku można przerwać terapie profilaktyczne. Można, czyli nie zawsze należy to robić - trzeba rozważyć korzyści i ryzyko.

W tym czasie ​​należy unikać walproinianu sodu i topiramatu ze względu na ryzyko dla płodu. Najlepszym rozwiązaniem jest ich odstawienie przed planowanym zajściem w ciążę. Leki takie jak inhibitory ACE i ziołoleki nie powinny być stosowane w ciąży.

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami, blokery kanału wapniowego i leki przeciwhistaminowe powinny być rozważane jako pierwszorzutowe leczenie migreny u kobiet w ciąży. Beta-blokery mogą być również stosowane z uwzględnieniem znanych z innych wskazań zagrożeń. Eksperci ACOG podają, że ​dobrze znane i często stosowane tryptany nie są zalecane jako terapia pierwszego rzutu i nie powinny być stosowane u żadnej ciężarnej z historią chorób serca lub nadciśnieniem tętniczym.

Zalecenia ekspertów z ACOG obejmują nie tylko migrenowe bóle głowy; całość jest dostępna na stronie organizacji. ACOG: „Headaches in Pregnancy and Postpartum ”.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.