Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Migrenowe bóle głowy niebezpieczne u kobiet w wieku reprodukcyjnym

Źródło: www.ejog.org/article/S0301-2115(19)30348-3/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 19.07.2019
 
 
Tagi: migrena, ciąża
Migrenowe bóle głowy w ciągu całego życia dotykają w sumie około 20% populacji, a dane literaturowe podają, że z powodu przewlekłej migreny cierpi 1% populacji na całym świecie. Mimo postępu w leczeniu w ostatnich latach, zwłaszcza wprowadzeniu inhibitorów CGRP, nadal jest uciążliwą chorobą, a dla kobiet w wieku reprodukcyjnym może być szczególnie niebezpieczna.

W badaniu opublikowanym na łamach Europeran Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology przedstawiono dane na temat występowania migreny i jej powikłań wśród kobiet, zwłaszcza w wieku reprodukcyjnym. Zbadano także wpływ choroby na przebieg ciąży oraz zależność między objawami a stosowaniem antykoncepcji.

Z opublikowanej metaanalizy wynika, że częstość występowania migrenowych bólów głowy wśród kobiet w ciąży i kobiet stosujących środki antykoncepcyjne charakteryzuje się dużym zakresem (odpowiednio 9-38,% oraz 16,7-54,7%). Istotny i bardzo niepokojący jest fakt, że stosowanie hormonalnej antykoncepcji przez kobiety cierpiące z powodu migrenowych bólów głowy aż sześciokrotnie podnosi ryzyko udaru mózgu. Jak podają badacze aktualna wiedza medyczna pozwala na zmniejszenie ryzyka dzięki stosowaniu tryptanów (leczenie migreny) i tabletki antykoncepcyjnej zawierającej jedynie gestagen. Wykazano także, że desogestrel w dawce 75 mcg na dobę w większym stopniu redukuje ból głowy w porównaniu z antykoncepcją dwuskładnikową.

Część chorób przewlekłych przebiega łagodniej w czasie ciąży, nie dotyczy to niestety migrenowych bólów głowy. Autorzy podają, że istotnie zwiększają one ryzyko wystąpienia poważnych powikłań położniczych, takich jak nadciśnienie ciążowe, stan przedrzucawkowy, niska masa urodzeniowa i poród przedwczesny.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe