Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Nieprawidłowa glikemia na czczo zmniejsza szansę na reprodukcję

Źródło: DM/https://academic.oup.com/humrep/advance-article/doi/10.1093/humrep/dez069/5520666
Autor: Alicja Kostecka |Data: 05.07.2019
 
 
Najlepszym sposobem na skuteczną koncepcję oraz minimalizację ryzyka powikłań w przypadku zajścia w ciążę jest planowanie potomstwa - pozwala to bowiem na eliminowanie czynników niesprzyjających. Jak donosi Human Reproduction jednym z nich okazuje się być nieprawidłowa glikemia na czczo.
Naukowcy z National Human Genetic Resources Center w Pekinie, korzystając z danych aż 2 226 048 par starających się o ciążę i biorących udział w rządowym projekcie National Free Pre-conception Check-up Project, przeanalizowali czas do zajścia w ciążę w zależności od mierzonego na czczo stężenia glukozy u kobiet w okresie przed rozpoczęciem starań o potomstwo.

Wśród par, w których u kobiety występowała prawidłowa glikemia na czczo odsetek klinicznie rozpoznanych ciąż w ciągu 12 miesięcy prób koncepcji wynosił 42,29%. Okazało się, że przy występowaniu nieprawidłowej glikemii na czczo odsetek ten wynosił 35,52%, a cukrzycy 31,52% i powyższe różnice okazały się istotne statystycznie. Pogłębione analizy uwzględniające potencjalne czynniki zakłócające płodność potwierdziły te zależności (OR dla nieprawidłowej glikemii oraz cukrzycy odpowiednio 0,82 i 0,74). Związek stężenia glukozy na czczo z szansą na zajście w ciążę okazał się nieliniowy. Obliczono, że najbardziej sprzyjający koncepcji zakres stężeń wynosi 3,9-4,89 mmol/l.

Jednym z najsilniejszych czynników ryzyka zaburzeń glikemii, w tym nieprawidłowej glikemii na czczo, jest nadmierna masa ciała; zrzucenie zbędnych kilogramów przed ciążą nie tylko pozwoli na mniejsze ryzyko powikłań położniczych, lecz także - co pokazuje powyższe badanie - może pomóc zakończyć starania sukcesem.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe