Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Objętość płuc płodów jest znacząco zmniejszona u ciężarnych z SARS-CoV-2

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Gabriela Bogaczyk/PAP
– Stwierdzono, że objętość płuc płodów u ciężarnych z SARS-CoV-2 w porównaniu z płucami płodów kobiet zdrowych jest znacząco zmniejszona – powiedziała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie, nawiązując do najnowszych badań.
Odnosząc się do pracy niemieckich naukowców, ekspertka poinformowała, że w badaniu wzięły udział 34 kobiety w ciąży, będące w 33.–34. tygodniu ciąży – z łagodnymi objawami zakażenia SARS-CoV-2, potwierdzonego testem PCR – i niewymagające hospitalizacji.

– Metodą rezonansu magnetycznego badano objętość płuc płodów u tych ciężarnych. Następnie wyniki porównano z grupą kontrolą 15 niezakażonych koronawirusem kobiet w ciąży. Stwierdzono, że objętość płuc płodów była znacząco zmniejszona u ciężarnych z SARS-CoV-2 w porównaniu z płucami płodów kobiet zdrowych. Najbardziej widoczne różnice wystąpiły w trzecim trymestrze ciąży – przekazała profesor.

Jako optymistyczną wiadomość wskazała, że po urodzeniu nie odnotowano u dzieci niewydolności oddechowej. – Niemniej zmniejszenie objętości płuc jest nieprawidłowym wynikiem – zaznaczyła.

Ekspertka podkreśliła, że wyniki tego badania potwierdzają po raz kolejny konieczność szczepienia się kobiet w ciąży przeciwko koronawirusowi. W tym kontekście wspomniała również o grypie.

– Zachorowanie na grypę w pierwszym trymestrze ciąży jest niebezpieczne i może doprowadzić do poronienia – przypomniała.

Odnosząc się do zakażenia SARS-CoV-2 u kobiet będących w ciąży, zaznaczyła, że dotychczasowe badania wykazały, że są one bardziej narażone na ciężką chorobę, śmierć i powikłania.

– Ciężarne, które są przyjmowane do szpitala z COVID-19, częściej niż ich rówieśniczki przebywają na oddziałach intensywnej terapii i wymagają wentylacji inwazyjnej – dodała prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska.

Zwróciła również uwagę, że jak wynika z badań, ciężkie przypadki COVID-19 u ciężarnych kobiet mogą wiązać się z nieprawidłowościami łożyska, stanem przedrzucawkowym, poronieniami, porodami martwych dzieci i z porodami przedwczesnymi.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.