Specjalizacje, Kategorie, Działy

Otyłość problemem ginekologicznym

Udostępnij:
Zbyt duża waga generuje wiele problemów zdrowotnych, wśród których nie brakuje też aspektów związanych z układem rozrodczym. Otyłość może być kłopotem zarówno dla pacjenta, jak i jego lekarza, także ginekologa. Specjalna sesja poświęcona tej kwestii odbędzie się podczas ogólnopolskiego kongresu III Praktyczny Gabinet Ginekologiczny.
Problemy dotyczące postępowania ginekologów z pacjentkami otyłymi mają różne źródło. Czasami przyczyna bywa prozaiczna i wynika z możliwości fizycznych badanej osoby czy wytrzymałości sprzętu. Może też dochodzić do sytuacji, w których przeprowadzane badanie nie da oczekiwanego rezultatu. Dzieje się tak np. w przypadku USG w ciąży – obfita tkanka tłuszczowa jest istotną przeszkodą w uzyskaniu dobrego obrazu płodu, a w konsekwencji także prawidłowej diagnostyki. Ma to duże znaczenie, gdyż u otyłych kobiet występuje dużo większe ryzyko komplikacji porodowych. Badania naukowe wykazały, że istotnie rośnie prawdopodobieństwo poronienia, cukrzycy ciężarnych, waga ma też wpływ na niemożność zajścia w ciążę oraz rozwój dziecka. O tym, co jeszcze szczególnego może czekać ginekologa w trakcie opieki nad otyłą pacjentką, opowie prof. dr hab. n. med. Tomasz Paszkowski.

Nie ulega wątpliwości, że w świetle opisywanych problemów ginekolog może przy dużej otyłości wskazywać na konieczność przeprowadzenia operacji bariatrycznej. Wskazaniem ku temu może być na przykład problem z zajściem w ciążę. Zabieg może okazać się najlepszą metodą na zmniejszenie wagi, w szczególności przy dużej otyłości. Nie jest on później przeszkodą w planowaniu potomstwa, ciąża jest możliwa, choć pamiętać należy, by zachować odpowiedni odstęp czasowy. Najczęściej wskazuje się na 12–18 miesięcy przerwy w staraniach operowanej osoby o dziecko. Co jeszcze należy wziąć pod uwagę, omówi w swoim wystąpieniu dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł.

Problem otyłości jest wielowymiarowy i najczęściej stanowi istotę interdyscyplinarnego podejścia specjalistów, dlatego też niezbędnym elementem sesji jest dyskusja. Zainicjuje ją kierownik naukowy konferencji, prof. dr hab. n. med. Violetta Skrzypulec-Plinta, przedstawiając najczęściej zadawane przez pacjentki pytania w praktyce ginekologicznej.

Sesję „O jak otyłość” zaplanowano na drugi dzień konferencji. Specjaliści będą rozmawiać o problemie w sobotę, 25 czerwca, w godzinach 11.50–13.00. Zapraszamy do uczestnictwa!

REJESTRACJA
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.