Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Paracetamol a ryzyko ADHD i autyzmu

Źródło: bit.ly/2Jy4603 JAMA Psychiatry
Autor: Alicja Kostecka |Data: 04.11.2019
 
 
Nowe badania sugerują, że dzieci urodzone przez kobiety, które stosowały paracetamol w ciąży, mogą być narażone na zwiększone ryzyko wystąpienia ADHD i zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Po zbadaniu przechowywanych próbek krwi pępowinowej niemowląt, naukowcy ustalili, że ryzyko ADHD i autyzmu było znacznie zwiększone u dzieci, których krew miała wysoki poziom produktów rozpadu paracetamolu, zgodnie z raportem JAMA Psychiatry.

Amerykańscy naukowcy przebadali 996 parach matka-niemowlę, dla których w próbkach była wystarczająca ilość krwi pępowinowej do analizy metabolitów paracetamolu. W momencie badania średni wiek dzieci wynosił 9,8 lat, u 257 zdiagnozowano tylko ADHD, u 66 zaburzenia autystyczne, u 42 z ADHD i ASD, u 304 inne zaburzenia rozwojowe i 327 dzieci rozwijało się normalnie. Naukowcy zauważają, że we wszystkich próbkach stwierdzono paracetamol. Kiedy porównano dzieci z krwią pępowinową zawierającą najwyższe poziomy metabolitów paracetamolu do osób z najniższymi poziomami, stwierdzono istotny związek między poziomem metabolitów paracetamolu a zaburzeniami neurorozwojowymi.

Osoby o najwyższym poziomie były 2,86 razy bardziej narażone na zdiagnozowanie ADHD i 3,62 razy częściej miały diagnozę ASD. Ponieważ poziomy metabolitów mierzono tylko w czasie porodu, badacze nie mogą nic powiedzieć na pytanie, jak często matki przyjmowały paracetamol, ani w jakich okresach ciąży.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.