Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Pierwsze operacje ginekologiczne robotem da Vinci

Udostępnij:
28 i 29 grudnia w olsztyńskim szpitalu miejskim zostaną przeprowadzone pierwsze w mieście operacje ginekologiczne z wykorzystaniem robota medycznego da Vinci. Jak dotąd w stolicy województwa warmińsko-mazurskiego wykonywano nim operacje urologiczne.
Minimalizacja ryzyka
Dyrektor szpitala miejskiego w Olsztynie Rafał Laszczak poinformował, że 28 i 29 grudnia z użyciem robota medycznego da Vinci zostaną przeprowadzone operacje ginekologiczne u pacjentek chorych na raka trzonu macicy. – Będą to pierwsze tego typu operacje w naszym szpitalu i w mieście. Dotąd robotem da Vinci wykonywano operacje urologiczne – przekazał.

Koordynator Kliniki Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Położnictwa Krzysztof Jabłoński zapewniał, że dzięki precyzji robota i małej liczbie nacięć potrzebnych do przeprowadzenia zabiegu ryzyko związane z operacją jest minimalne. Pacjentki powinny szybciej dojść do pełni sił i szybciej zostać wypisane do domu niż przy wykonywaniu tego samego typu zabiegu laparoskopem.

Zwrócił uwagę na to, że rak szyjki macicy częściej występuje u kobiet otyłych, u których rany pooperacyjne trudniej się goją. – Robot da Vinci dla tej grupy pacjentek będzie szczególnie ważny – dodał lekarz.

Szpital miejski w Olsztynie centrum robotycznym?
Przed świętami w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie z użyciem robota da Vinci przeprowadzono kilka operacji usunięcia raka prostaty. Wszystkie zabiegi przebiegły pomyślnie. Dyrektor Laszczak chce stworzyć przy tej placówce centrum, w którym zabiegi będą wykonywane tym robotem. Ośrodek ma w planach m.in. zabiegi usuwania raka jelita grubego.

– W mojej ocenie robotyka jest przyszłością medycyny, musimy iść w tę stronę – stwierdził.

Szpital miejski w Olsztynie nie ma własnego robota, wypożycza go od komercyjnej firmy. Do zakupu przymierza się także Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, robot da Vinci od kilku miesięcy pracuje w poliklinice.

Przeczytaj także: „O przyszłości robotów medycznych” i „600 razy da Vinci w Białymstoku”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.