Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Profil lipidowy we wczesnej ciąży determinuje dalsze ryzyko sercowo-naczyniowe

Źródło: www.ajog.org/article/S0002-9378(19)30527-7/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 12.08.2019
 
 
Zaburzenia ciśnienia tętniczego dotykają nawet 10% kobiet w ciąży. Nadciśnienie ciążowe oraz stan przedrzucawkowy (czyli obecność podwyższonego ciśnienia wraz z wykładnikami zaburzeń jedno- lub wielonarządowych) mogą z kolei prowadzić do wielu powikłań krótko i długoterminowych, zarówno matczynych, jak i płodowych.
Nadciśnienie ciążowe oraz stan przedrzucawkowy zazwyczaj pojawiają się w II trymetrze ciąży, stąd znając czynniki ryzyka ich wystąpienia można wychwycić grupę kobiet szczególnie narażoną na zachorowanie. Jednym z nich jest nadmierna masa ciała, z którą z kolei (często) związane są zaburzenia lipidowe. Naukowcy z University Medical Center w Roterdamie dokonali analizy danych 5690 kobiet, spośród których 218 (3,8%) rozwinęło nadciśnienie ciążowe i 139 (2,4%) stan przedrzucawkowy; mediana indeksu masy ciała wynosiła 22,5 kg/m2. Matczyny profil lipidowy (trójglicerydy, cholesterol całkowity, LDL, HDL) został oznaczony we wczesnej ciąży (mediana, 13,4 tygodnia ciąży), a ciśnienie skurczowe i rozkurczowe mierzono w każdym trymestrze oraz 6 i 9 lat po porodzie.

Podwyższone stężenie trójglicerydów oraz chylomikronemia obecne we wczesnej ciąży okazały się dodatnio skorelowane z częstością występowania stanu przedrzucawkowego, nie wykazano natomiast związku między profilem lipidowym a nadciśnieniem ciążowym. Jednak 6 i 9 lat po porodzie nadciśnienie istotnie częściej występowało u kobiet, które w czasie ciąży charakteryzowały się wyższymi stężeniami cholesterolu całkowitego, lipiprotein o niskiej i bardzo niskiej gęstości oraz trójglicerydów,

Autorzy podkreślają, że nadmiar lipoprotein bogatych w trójglicerydy już w pierwszym trymetrze ciąży może pomóc w identyfikacji kobiet zagrożonych nadciśnieniem tętniczym w przyszłości, a także chorobami sercowo-naczyniowymi. Ostatnia z wymienionych grup chorób jest najczęstszą przyczyną zgonów w krajach wysokorozwiniętych.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe