Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Przebieg ciąży u pacjentek z eozynofilowym zapaleniem przełyku

Redaktor: Karolina Zientarska |Data: 08.10.2020
 
 
Tagi: EoE, dysfagia, objawy
Na łamach Clinical Gastroenterology and Hepatology ukazała się retrospektywna analiza przebiegu ciąży u pacjentek z eozynofilowym zapaleniem przełyku. Autorzy uzyskali dane od 20 pacjentek ze Szwajcarii które przebyły ciążę
W sumie 20 pacjentek przebyło 34 ciąże w momencie analizy. W trakcie 19 ciąż (56%) doszło do poprawy w zakresie dysfagii, natomiast doszło do pogorszenia dolegliwości w trakcie 7 (20%) ciąż. Po porodzie nasilenie dysfagii wróciło do poziomu sprzed ciąży: w 68% przypadków kobiet u których doszło do poprawy czasie ciąży i u 57% kobiet które doświadczyły pogorszenia dysfagii w czasie ciąży. W badanej grupie odnotowano jedno poronienie, jeden poród przedwczesny oraz jedno przedwczesne oddzielenie się łożyska. 40% kobiet przyznało, że obawiało się że choroba może być dziedziczna, a 30% że stosowane leczenie może działać niekorzystnie na płód.
Większość ciężarnych doświadcza poprawy w zakresie dysfagii wywołanej eozynofilowym zapaleniem przełyku, jednak po ciąży w większości przypadków nasilenie dolegliwości wracało do stanu sprzed ciąży.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe