Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ranibizumab lepszy od laseroterapii w leczeniu retinopatii wcześniaczej

Źródło: www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(19)31344-3/fulltext
Autor: Alicja Kostecka |Data: 17.09.2019
 
 
Retinopatia wcześniacza jest powikłaniem, którego prawdopodobieństwo rośnie wraz ze spadkiem masy urodzeniowej. Kilka badań wykazało, że wśród dzieci urodzonych poniżej 28. tygodnia ciąży odsetek ciężkiej postaci retinopatii może sięgać nawet 33%. Na szczęście na horyzoncie pojawił się nowy sposób na leczenie, który przedstawiono na łamach prestiżowego The Lancet.
W międzynarodowym, wieloośrodkowym badaniu porównano skuteczność inhibitora VEGF, ranibizumabu, z laseroterapią w leczeniu retinopatii wcześniaczej. Randomizowane badanie przeprowadzono w aż 87 ośrodkach noworodkowych i okulistycznych w 26 krajach świata. Zakwalifikowano 214 dzieci o masie urodzeniowej mniejszej niż 1500g i przydzielono w stosunku 1:1:1 do otrzymania (do ciała szklistego oka) ranibizumab w dawce 0,2 mg lub 0,1 mg; trzecia grupa została poddana laseroterapii. Oceniono, które postępowanie prowadzi do lepszych rezultatów w zakresie przeżycia bez aktywnej retinopatii, bez niekorzystnych wyników strukturalnych lub potrzeby innego sposobu leczenia w ciągu 24 tygodni obserwacji.

Sukces terapeutyczny osiągnięto u 80% niemowląt otrzymujących ranibizumab w dawce 0,2mg w porównaniu z 75% otrzymujących ranibizumab w dawce 0,1mg i 66% w grupie laseroterapii. W porównaniu do ostatniej z wymienionych metod podawanie leku biologicznego w dawce 0,2mg wiązało się z ponad dwukrotnie większą szansą na wyleczenie (OR 2,19), a dawka 0,1mg zwiększała szanse ok. 1,5-krotnie (OR 1,57). We wszystkich trzech grupach odnotowano podobne odsetki działań niepożądanych, co wskazuje na możliwość bezpiecznego stosowania ranibizumabu w leczeniu retinopatii wcześniaczej.

Lek jest stosowany u dorosłych i wskazania obejmują AMD, CNV, cukrzycowy obrzęk plamki oraz zakrzep żyły środkowej siatkówki lub jej gałęzi; powyższe badanie stanowi mocny argument przemawiający za rejestracją do kolejnego wskazania.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe