Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ryzyko progresji do CIN-3 w zależności od genotypu HPV

Autor: Karolina Zientarska |Data: 16.06.2020
 
 
W porównaniu do badania cytologicznego wymazu szyjki z macicy, badanie na obecność HPV cechuje się lepszymi zdolnościami diagnostycznymi
Jednakże, niewiele wiadomo jaki jest naturalny przebieg infekcji szyjki macicy w zależności od genotypu wirusa. Na łamach EClinical Medicine ukazały się wyniki prospektywnego badania NCI-Kaiser Permanente Northern California Persistence and Progression study którym oceniono naturalny przebieg infekcji HPV u ponad 11 tys. kobiet.
Największe ryzyko progresji do dysplazji szyjki macicy (CIN-3) odnotowano u kobiet zakażonych HPV 16 (siedmioletnie ryzyko 22%), który to stanowił 26% wszystkich infekcji HPV. Znacznie podwyższone ryzyko wykrycia CIN-3 odnotowano u pacjentek zakażonych HPV 18 lub 14 (siedmioletnie ryzyko progresji powyżej 5%; 13% wszystkich infekcji), podobnie jak w przypadku genotypów 31, 33, 35, 52 i 58 (siedmioletnie ryzyko progresji powyżej 5%; w sumie 39% wszystkich infekcji). Natomiast w przypadku genotypów 39, 51, 56, 59, 68 siedmioletnie ryzyko progresji do CIN-3 było poniżej 5%, a infekcje tymi genotypami stanowiły 23% wszystkich infekcji. Po trzech latach, aż 80% infekcji ustąpiło. Większość infekcji, która utrzymywała się dłużej niż 2 przez 3 lata była związana z rozwojem stanów przedrakowych.
Opisywane wyniki wskazują, że genotyp HPV ma znaczenie jeśli chodzi o ryzyko progresji zakażenia do zmian przedrakowych, przy czym największe ryzyko związane jest z genotypem 16.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe