Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Znany lek istotnie skraca I fazę porodu

Źródło: https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ijgo.12998
Autor: Alicja Kostecka |Data: 21.10.2019
 
 
Najdłuższą fazą porodu jest faza pierwsza, gdzie dochodzi do regularnych skurczów pozwalających na stopniowe skracanie i rozszerzanie się szyjki macicy. Niejednokrotnie jest to etap dość trudny dla pacjentek, zwłaszcza jeśli jest to ich pierwszy poród. Okazuje się, że czas I fazy porodu można skrócić, stosując lek dobrze znany od wielu lat. Interesująca publikacja ukazała się na łamach International Journal of Gynecology & Obstetrics.
Naukowcy z Hing Faisal Hospital w Arabii Saudyjskiej przeprowadzili randomizowane badanie z podwójnie ślepą próbą, do którego zakwalifikowano kobiety będące w trakcie spontanicznego porodu, rodzące po raz pierwszy. Zostały one losowo przydzielone do grupy otrzymującej dożylnie metoklopramid (n=59) lub placebo (n=52); poza tym otrzymały identyczną opiekę okołoporodową.

Okazało się, że w grupie badawczej pierwsza faza porodu trwała istotnie krócej, z różnicą wynoszącą 27 minut (203 vs. 230 minut w grupie placebo, p=0,019). W tej grupie szybciej dochodziło do rozwierania się szyjki macicy (2,4±0,4cm/godz. versus 1,9±0,5cm/godz., p<0,001) i w konsekwencji do pełnego rozwarcia. Podawanie metoklopramidu istotnie skracało czas porodu (p=0,014) i nie było to związane z wystąpieniem poważnych działań niepożądanych u matek lub noworodków.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe