Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
KIDL

Alina Niewiadomska: Bez diagnostów laboratoryjnych system nie istnieje

Źródło: PAP
Autor: Monika Stelmach |Data: 27.05.2020
 
 
- Od początku marca społeczeństwo jest codziennie informowane przez Ministerstwo Zdrowia o pracy diagnostów laboratoryjnych. Pandemia pokazuje, że bez nas system nie istnieje. Dlatego apelujemy do rządzących nie o oklaski, tylko godziwe zarobki - mówi Alina Niewiadomska, prezes KRDL.
- System medyczny nie istnieje bez diagnostów laboratoryjnych. W Polsce wykonuje go ok. 16,5 tys. osób. Za każdym testem kryje się praca zespołu pracowników medycznego laboratorium diagnostycznego, w którym diagnosta laboratoryjny, który interpretuje i autoryzuje uzyskane wyniki odgrywa kluczową rolę. Ponadto wyraziła życzenie, by ten zawód był „wreszcie traktowany na równi z innymi zawodami medycznymi - mówi Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych w Ogólnopolskim Dniu Diagnosty Laboratoryjnego.

Apeluje przy tej okazji do rządzących nie o oklaski, tylko o godziwe zarobki, bo podwyżki, jakie otrzymuje ta grupa medyczna w ostatnich latach są symboliczne. Średnie zarobki diagnostów wynoszą 2,5-3,5 tys. zł.

- Niestety, przez lata nic w tej kwestii się nie zmienia. Praca diagnostów laboratoryjnych nadal nie jest wynagradzana stosownie do posiadanych kwalifikacji. Podwyżki wynagrodzeń, jakie diagności otrzymują w ostatnich latach są raczej symboliczne i w związku z tym nie możemy mówić o godnej płacy za naszą odpowiedzialną pracę. Ta pandemia pokazała, że bez zawodu diagnosty laboratoryjnego system nie istnieje, dlatego apelujemy do rządzących nie o oklaski, tylko godziwe zarobki – wyjaśnia Niewiadomska.

Zawód diagnosty laboratoryjnego reguluje ustawa z 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej. Określa zasady wykonywania zawodu, standardy prawne, a także obowiązki i prawa wykonujących ten zawód. Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych od lat zabiega o nowelizację ustawy, która jest niezbędna wobec zmieniającego się systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Przeczytaj także: „Matylda Kłudkowska: Czas docenić medycynę laboratoryjną”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.