Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Badania – ból gardła i głowy głównymi objawami COVID-19 w nowej fali zakażeń

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Kazimierska
|
Źródło: PAP/Zbigniew Wojtasiński
Głównym objawem COVID-19 w nowej fali zakażeń jest ból gardła – wykazały badania pacjentów z pozytywnym wynikiem testu wykonane w Wielkiej Brytanii. Na drugim miejscu wymieniany był ból głowy.
Dane zostały zgromadzone od 17,5 tys. osób w ramach projektu React-1 prowadzonego przez naukowców z Imperial College London – podało BBC News. Polega on na tym, że co miesiąc do wybranej w Anglii grupy 150 tys. osób wysyłane są testy do użytku domowego. Z najnowszych uzyskanych w ten sposób danych wynika, że nieco zmieniają się objawy, jakie wywołuje wariant omikron, dominujący od jesieni 2021 r.

Najczęstszym objawem zakażenia, jaki wskazują osoby zakażone wirusem SARS-CoV-2, jest obecnie ból gardła – dominował on u 58 proc. badanych. Na drugim miejscu wymieniany był ból głowy (49 proc.), a na kolejnym znalazła się niedrożność nosa (40 proc.). Na suchy kaszel narzekało 40 proc. badanych, a na kaszel mokry – 37 proc. Z kolei 35 proc. ankietowanych wskazywało na chrypę, a 32 proc. na kichanie.

27 proc. pacjentów jako objaw COVID-19 wymieniało zmęczenie, 25 proc. ból mięśni, 18 proc. obrzęk węzłów chłonnych w okolicy szyi, a 14 proc. ból oczu. Inne dolegliwości to zmiana odczuwania zapachu (13 proc.), drażliwość w okolicy klatki piersiowej (13 proc.), gorączka (13 proc.), dreszcze (12 proc.), spłycenie oddechu (11 proc.), ból uszu (11 proc.) oraz utrata węchu (10 proc.).

Autorzy badania zwracają uwagę, że w nowej fali zakażeń związanej z omikronem zdecydowanie mniej jest narzekań na utratę węchu i smaku. Pacjenci częściej natomiast mówią o objawach przeziębienia i grypopodobnych.

– Łatwość przenoszenia się nowych subwariantów omikronu sprawia, że zarażają się osoby, które już chorowały, a nawet te w pełni zaszczepione – podkreślił prof. Tim Spector, jeden z badaczy. Jego zdaniem należy wykazać znowu większą ostrożność w kontaktach z innymi osobami, szczególnie w pomieszczeniach zamkniętych.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.