Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Dzieci powyżej 12 lat powinny nosić maseczki

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Reuter, PAP
Badania sugerują, że starsze dzieci mogą odgrywać aktywniejszą rolę w przenoszeniu SARS-CoV-2 niż młodsze. Dlatego tak samo jak dorośli powinny stosować się do zaleceń związanych z zapobieganiem zakażeniom, co pomoże w opanowaniu pandemii koronawirusa – poinformowały WHO i UNICEF.
Dzieci w wieku 12 lat i starsze powinny nosić maskę szczególnie wtedy, gdy nie można zapewnić odstępu jednego metra od innych osób i występuje powszechna transmisja choroby w okolicy – podkreślono w dokumencie opublikowanym na stronie internetowej WHO.

Obie organizacje zaznaczyły, że to, czy dzieci od sześciu do 11 lat mają nosić maseczki, zależy od wielu czynników, w tym od stopnia transmisji wirusa w okolicy, zdolności dziecka do korzystania z maseczki, dostępu do maseczek i odpowiedniego nadzoru osoby dorosłej.

Potencjalny wpływ na edukację i rozwój psychospołeczny oraz interakcje, jakie dziecko ma z osobami z grupy wysokiego ryzyka, np. ludźmi starszymi czy cierpiącymi na choroby współistniejące, powinny również być wzięte pod uwagę.

WHO i UNICEF oceniły, że dzieci w wieku pięciu lat i młodsze nie powinny nosić maseczek ze względu na bezpieczeństwo i ogólny interes dziecka.

Badania sugerują, że starsze dzieci mogą odgrywać aktywniejszą rolę w przenoszeniu koronawirusa niż młodsze – podkreśliły organizacje, dodając, że potrzeba więcej danych, by lepiej zrozumieć rolę najmłodszych w transmisji SARS-CoV-2.

WHO po raz pierwszy zaleciła noszenie maseczek w miejscach publicznych 5 czerwca, jednak wcześniej nie wydała wskazówek dotyczących dzieci – zauważa agencja „Reutera".

Ponad 800 tys. osób na całym świecie zmarło dotąd wskutek zakażenia SARS-CoV-2, a ponad 23 mln zostało zainfekowanych – wynika z danych opublikowanych w sobotę przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Przeczytaj także: „Coraz więcej młodych ludzi trafia do szpitali z COVID-19”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.