Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

EMA zaleciła dopuszczenie do obrotu szczepionki przeciw nowym wariantom COVID-19

Źródło: Łukasz Osiński/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 13.09.2022
 
 
Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła dopuszczenie do obrotu nowej, dostosowanej do wariantów koronawirusa BA.4 i BA.5 omikron szczepionki firmy Pfizer/BioNTech.
Nowa szczepionka jest przeznaczona dla osób w wieku 12 lat i starszych, które otrzymały co najmniej podstawowy cykl szczepienia przeciwko COVID-19. Jest „zaadaptowaną" wersją szczepionki mRNA przeciwko COVID-19 o nazwie Comirnaty.

– Szczepionki są przystosowane do lepszego dopasowania do krążących wariantów SARS-CoV-2 i oczekuje się, że zapewnią szerszą ochronę przed różnymi wariantami. Szybka ocena dostępnych danych na temat tych dostosowanych szczepionek umożliwi ich terminowe zastosowanie w jesiennych kampaniach szczepień – podała EMA.

Na podstawie wszystkich dostępnych danych EMA stwierdziła, że oczekuje się, że nowa szczepionka będzie skuteczniejsza niż pierwotna wersja w wywoływaniu odpowiedzi immunologicznej przeciwko wariantom BA.4 i BA.5.

– Oczekuje się, że profil bezpieczeństwa szczepionki będzie porównywalny z profilem Comirnaty Original/Omicron BA.1 i samego Comirnaty, dla którego dostępna jest duża liczba danych – podała agencja.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.