Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Kilkaset osób podejrzanych o handel fałszywymi świadectwami szczepień covidowych w Szczecinie

Udostępnij:
230 osób jest podejrzanych o korupcję związaną z dokonywaniem nierzetelnych wpisów w Systemie Informacji Medycznej P1 o przeprowadzonych rzekomo szczepieniach przeciw COVID-19. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Regionalna w Szczecinie.
– Uzyskane w toku śledztwa dowody pozwoliły na ustalenie, że w okresie największego zagrożenia epidemiologicznego związanego z rozprzestrzenianiem się COVID-19 możliwe było kupienie świadectwa o przeprowadzonym szczepieniu ochronnym pomimo braku przyjęcia szczepionki – przekazała szczecińska prokuratura regionalna.

Działania prowadziły trzy grupy przestępcze działające w Lublinie, Warszawie i Zamościu, a także w innych miejscowościach w Polsce.

– Grupy te dopuszczały się przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów, m.in. związanych z wypełnianiem kwestionariuszy wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19, a także przestępstw przeciwko mieniu związanych z wyłudzaniem z Narodowego Funduszu Zdrowia refundacji za wykazane i wprowadzone do systemu szczepienia, które faktycznie się nie odbywały – podała prokuratura.

Jak dodano, członkowie grup przestępczych podejrzani są o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset przestępstw. Jednemu z dwóch głównych podejrzanych zarzuca się ponad 300 przestępstw, natomiast drugiemu ponad 500.

Sądy zastosowały tymczasowy areszt wobec 14 osób, zabezpieczono też majątek podejrzanych, łącznie ponad 3,2 mln zł, w tym sztabki złota, srebrne monety i duże sumy w gotówce.

Prokuratura dodała, że śledztwo jest rozwojowe, a w sprawie zabezpieczono materiał dowodowy dający podstawy do przedstawienia zarzutów kolejnym osobom.

– System informatyczny rejestrujący dane o przyjętych szczepieniach oraz uzyskane w śledztwie dowody pozwalają na ustalenie większości osób, które pomimo uzyskania wpisu o szczepieniu nie przyjęły szczepionki przeciwko COVID-19 – zaznaczono.

Przestępstwa będące przedmiotem śledztwa zagrożone są karą od roku do 10 lat więzienia.

Prokuratura poinformowała, że osoby, które w zamian za nierzetelny wpis o szczepieniu przeciw COVID-19 udzieliły korzyści majątkowej, mogą skorzystać z klauzuli niekaralności tego rodzaju przestępstwa.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.