Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Luzowanie restrykcji nie poprawiło dostępności do lekarzy

Źródło: Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat
Autor: Monika Stelmach |Data: 03.07.2020
 
 
Mimo ogłoszonego przez rząd odmrażania ochrony zdrowia, wciąż 72,9% Polaków ma ograniczony kontakt z lekarzem. Pacjenci najbardziej narzekają na trudności z dostępem do porad specjalistycznych. Prawie trzy czwarte uważa również, że jakość leczenia podczas pandemii jest gorsza niż wcześniej - to główne wnioski z najnowszego sondażu BioStatu.
Utrudnienia w bezpośrednich kontaktach z lekarzem odczuwało w czerwcu 72,9% Polaków – wynika z sondażu Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat przeprowadzonego pod koniec czerwca. To poziom zbliżony do wyników uzyskanych w maju, kiedy ograniczenia odczuwało 73,7% Polaków. Od marca, czyli początku epidemii koronawirusa, odsetek pacjentów, którzy mają problem z uzyskaniem porady lekarskiej wzrósł o 15,9 punktów procentowych.Zdaniem niemal trzech czwartych pytanych o opinię Polaków, leczenie chorób występujących podczas pandemii jest gorsze niż wcześniej, z czego co trzeci Polak uważa, że zdecydowanie gorsze, a dwie piąte – raczej gorsze. 60,8% uczestników sondażu BioStat chciałoby w najbliższym czasie skorzystać z pomocy lekarza specjalisty. Potrzeba uzyskania specjalistycznej porady lekarskiej utrzymuje się na porównywalnym poziomie w stosunku do sondażu pod koniec maja.

- Utrudnienia w dostępie do lekarza występują już kolejny miesiąc i dotyczą niemal trzech czwartych Polaków. Oznacza to przede wszystkim narastającą liczbę pacjentów oczekujących na poradę lekarza specjalisty. Ponad 60 procent Polaków chciałoby odbyć wizytę – najczęściej u ginekologa, okulisty i dermatologa. Co więcej, pacjenci, którzy leczą się od dłuższego czasu i potrzebują regularnych porad lekarskich, nie mogą być pewni kolejnej wizyty z powodu jej przełożenia, a nawet odwołania - mówi Rafał Piszczek, prezes Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat.

Wśród osób odbywających leczenie wymagające regularnych kontaktów ze specjalistą 53,7% zna termin następnej koniecznej wizyty, z czego 43,9% pacjentów przyznało, że wizyta u lekarza została potwierdzona, a jej termin nie zostanie zmieniony. Z kolei 42,4% respondentów ma wizytę w terminie, który może zostać
opóźniony, a dalszych 6,1% - z możliwością przyspieszenia terminu wizyty. Odwołania wizyty spodziewa się 7,6% uczestników sondażu.

Wśród lekarzy specjalistów, których porady chcieliby uzyskać Polacy, najczęściej wskazywani byli: ginekolog (22,2%), okulista (17,3%), dermatolog (13,8%) oraz ortopeda (10,4%).

 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe