Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Maseczki w samolotach i testy, czyli wstępne stanowisko KE ws. COVID-19 w Chinach

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Marzena Sygut-Mirek
|
Źródło: PAP/Łukasz Osiński
Państwa Unii Europejskiej uzgodniły skoordynowane podejście do zmieniającej się sytuacji związanej z COVID-19 w Chinach i skutków zwiększonej liczby podróży z Chin do Europy. Większość opowiedziała się za obowiązkowymi testami na obecność koronawirusa przed wyjazdem z Chin – poinformowała Komisja Europejska.
3 stycznia na posiedzeniu unijnego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Zdrowia (HSC) w Brukseli doszło do uzgodnień pomiędzy krajami Unii Europejskiej.

Mowa o maseczkach, zasadach higieny, monitorowaniu ścieków
W stanowisku proponuje się środki dotyczące higieny osobistej i środków zdrowotnych dla podróżnych (w tym zalecane noszenie maseczek podczas lotów z Chin); monitorowanie ścieków w samolotach; nadzór genomiczny na lotniskach oraz wzmożone monitorowanie i sekwencjonowanie; zwiększoną czujność UE w zakresie testów i szczepień; dyskusję na temat potrzeby wstępnego badania pasażerów z Chin przed odlotem.

Przeważająca wyraźnie większość krajów opowiada się za obowiązkowymi testami przed wyjazdem z Chin – podała KE. Rozmowy na temat szczegółów mają być kontynuowane 4 stycznia.

Rekordowy poziom zachorowań w Chinach
Liczba zachorowań na COVID-19 w Chinach osiągnęła rekordowy poziom. Szczyt przypadł na 2 grudnia 2022 r. W ciągu ostatnich trzech tygodni zachorowalność jednak spadła, prawdopodobnie – zdaniem ECDC – również ze względu na mniejszą liczbę przeprowadzanych testów, co przełożyło się na mniejszą liczbę wykrytych zakażeń.

Przeczytaj także: „KE: Potrzebne wspólne stanowisko UE dotyczące sytuacji w Chinach”.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.