Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Najbardziej zakaźny wariant koronawirusa, XBB.1.5, może napędzić nową falę COVID-19

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Andrzej Dobrowolski/PAP
Nowy wariant koronawirusa, XBB.1.5, szybko staje się dominującym szczepem w USA. Odpowiada już za ponad 70 proc. przypadków COVID-19 w północno-wschodniej części kraju – podał dziennik „Washington Post”.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała XBB.1.5 za najbardziej zakaźny wariant omikronu. Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorób szacują, że zakażenie nim wzrosło z zaledwie 2 proc. przypadków na początku grudnia do ponad 27 proc. w pierwszym tygodniu stycznia.

Powołując się na swoje źródła, „Washington Post” wyjaśnia, że silna mieszanka mutacji ułatwia szerokie rozprzestrzenianie się wirusa. Obejmuje to też osoby, które były wcześniej zaszczepione lub zakażone.

– XBB nie ewoluował, ponieważ ludzie byli szczepieni. Bądźmy szczerzy, ewoluował dlatego, że ludzie byli zarażeni wieloma wirusami w tym samym czasie – ocenił Vaughn Cooper, profesor biologii ewolucyjnej na Uniwersytecie w Pittsburghu.

W opinii wirusologów XBB.1.5 nie wydaje się skuteczniej unikać przeciwciał niż jego poprzednicy. Szybciej się jednak replikuje. Władze apelują o przyjmowanie szczepionki przeciwko subwariantom omikronu.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.