Specjalizacje, Kategorie, Działy
Pixabay

Nowe rekomendacje WHO w sprawie stosowania ibuprofenu w leczeniu COVID-19

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Monika Stelmach
|
Źródło: Acience Alert, The Lancet , WHO
Światowa Organizacja Zdrowia jeszcze niedawno odradzała stosowanie ibuprofenu w terapii COVID-19, po tym jak „The Lancet” opublikował tekst, że lek może zaostrzać chorobę. Za mało jest jednak naukowych dowodów na związek pomiędzy ibuprofenem, a pogorszeniem stanu zdrowia zakażonych SARS-CoV-2. Dlatego WHO zaktualizowało rekomendacje w tej sprawie.
- W razie gorączki lepiej przyjąć paracetamol niż ibuprofen – sugerował na Twitterze Olivier Véran. Ze wstępnych obserwacji francuskich pacjentów zakażonych koronawirusem wynikało, że leki przeciwzapalne mogą przyczynić się do cięższego przebiegu COVID-19. Francuscy urzędnicy wydali oświadczenie w tej sprawie po publikacji, która ukazała się w prestiżowym piśmie „The Lancet”. Autorzy tejstu postawili hipotezę, że stosowanie ibuprofenu może zwiększać wytwarzanie enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2), a to przez niego koronawirusy wiążą się z komórkami docelowymi.

Nie stosować na wszelki wypadek
Swoją opinię szybko wydało także WHO. Jeszcze we wtorek (17 marca) Światowa Organizacja Zdrowia zalecała by osoby obserwujące u siebie objawy COVID-19 unikały przyjmowania ibuprofenu. Jednocześnie Christian Lindmeier, rzecznik WHO powiedział dziennikarzom, że eksperci zajmują się analizą tej hipotezy i wkrótce WHO wyda w tej sprawie wiążące rekomendacje.

– Tymczasem zalecamy używanie raczej paracetamolu. Nie należy stosować ibuprofenu jako samoleczenia. To ważne – radził Lindmeier.

Ta informacja wywołała poruszenie w mediach i sprawiła między innymi, że w aptekach pacjenci zaczęli masowo wykupywać paracetamol. I to do tego stopnia, że np. we francuskich aptekach wprowadzono limity dotyczące jego sprzedaży.

Reakcja Europejskiej Agencji Leków
Głos w tej sprawie zabrała również Europejska Agencja Leków. Jej eksperci poinformowali, że obecnie brak jest naukowych dowodów potwierdzających związek pomiędzy ibuprofenem a pogorszeniem przebiegu COVID-19. EMA zapewnia, że na bieżąco monitoruje sytuację i wnikliwie analizuje każdą nową dostępną informacja na temat trwającej pandemii. W ślad za komunikatem Europejskiej Agencji Leków swoją rekomendację zmieniła Światowa Organizacja Zdrowia. Aktualnie WHO nie widzi przeszkód w stosowaniu ibuprofenu w leczeniu COVID-19.

– Jesteśmy w kontakcie z lekarzami leczącymi COVID-19 i nie docierają do nas żadne informacje o negatywnych efektach stosowania ibuprofenu, poza powszechnie znanymi działaniami niepożądanymi występującymi u określonych grup pacjentów – opublikowało WHO w swoim wystąpieniu.

Przeczytaj także: „Termedia kontra koronawirus” i „Fundacja Siepomaga zbiera na walkę z koronawirusem”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.