Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
KPRM

Patenty na produkcję szczepionek powinny być dostępne dla wszystkich

Źródło: KPRM, PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 07.05.2021
 
 
Premier Mateusz Morawiecki przed wylotem do Portugalii na nieformalny szczyt UE zapowiedział, że będzie apelował o uwolnienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19. Dzięki temu uda się wyprodukować ich nawet 10 razy więcej i będą tańsze.
– Na pewno głośno powiem o pewnej zmianie, która jest potrzebna, mianowicie o swobodnym dopuszczeniu do patentów na szczepionki przeciw COVID-19 wszystkich tych, którzy mają technologiczne możliwości produkowania i wykorzystywania swoich linii technicznych do ich produkcji. Dzięki temu będzie można wyprodukować pięć, a nawet dziesięć razy więcej szczepionek niż dzisiaj – oświadczył Morawiecki.

Zadaniem premiera, za takim rozwiązaniem przemawia argument, że musimy poradzić sobie z COVID-19 w wymiarze globalnym. Dodał, że także do biedniejszych, mocno zaludnionych krajów południa trzeba dostarczyć szczepionki. - Nie chcemy dopuścić do czwartej fali epidemii, albo zdecydowanie chcemy zrobić wszystko, żeby ta fala była jak najmniejsza, w Polsce najlepiej, żeby w ogóle jej nie było. A jeżeli gdzieś jej echa będą na świecie to żeby nie dotarły one do Rzeczpospolitej - powiedział Morawiecki.

Odstąpienia od zasad Światowej Organizacji Handlu
Prezydent USA Joe Biden również wyraził poparcie dla odstąpienia od zasad Światowej Organizacji Handlu (WTO) i zawieszenia praw własności intelektualnej firm farmaceutycznych do szczepionek przeciw COVID-19. Na takie rozwiązanie nalegają w USA członkowie Partii Demokratycznej oraz rządy ok. 100 krajów na świecie.

Zrzeczenie się praw własności intelektualnej do patentów na szczepionki zaproponowały Indie i RPA. Umożliwiłoby to produkcję preparatów w krajach ubogich, gdzie obecnie dostęp do nich jest mocno ograniczony. USA wraz z kilkoma innymi krajami zablokowały wcześniej negocjacje w WTO w tej sprawie, ale amerykański prezydent, pod rosnącą presją, zmienił swoje stanowisko.

Przedstawicielka USA ds. handlu w administracji Bidena, Katherine Tai w wydanym oświadczeniu ogłosiła poparcie Białego Domu dla proponowanego rozwiązania, w ramach którego nastąpiłoby tymczasowe zrzeczenie się niektórych praw własności intelektualnej do szczepionek.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe