Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

Prof. Mariusz Zimmer apeluje o szczepienie przeciw COVID-19 kobiet w ciąży ►

Udostępnij:
– To prawda, że nie mamy badań odległych bezpieczeństwa szczepień przeciw COVID-19 kobiet w ciąży. Niemniej w tym przypadku korzyści przeważają nad ryzykiem – mówi prof. dr hab. med. Mariusz Zimmer, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa USK we Wrocławiu, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników.
Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników opublikowało stanowisko, w którym rekomenduje szczepienia kobiet w ciąży przeciw COVID-19. Podstawą opracowania tego dokumentu były obserwacje efektów i bezpieczeństwa szczepień przeciw COVID-19 tej grupy pacjentek, które prowadziły ośrodki na świecie, ale także doświadczenia polskich klinicystów. Mimo to nie wszystkie punkty chcą kwalifikować do szczepień kobiety w ciąży.

– Wielu lekarzy położników w Polsce wie, jak wielką tragedią jest, kiedy pacjentka w ciąży albo tuż po porodzie umiera na COVID-19. A trzecia fala pandemii przyniosła wiele takich sytuacji. Dlatego apelujemy, żeby kwalifikować do szczepień kobiety w ciąży. Stanowisko ekspertów nie jest aktem prawnym nakładającym taki obowiązek, ale z pewnością jest podstawą, na której można się oprzeć – apeluje prof. Mariusz Zimmer.

I chociaż nie ma badań odległych bezpieczeństwa szczepionek przeciw COVID-19 u kobiet w ciąży, to jak przekonuje prof. Mariusz Zimmer, w tym przypadku korzyści przewyższają ryzyko. Dotychczasowe obserwacje nie wykazały skutków ubocznych ani dla przyszłej matki, ani dla dziecka. 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.