Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Resort będzie egzekwować powrót do wykonywania świadczeń w gabinetach

Źródło: PAP
Autor: Monika Stelmach |Data: 21.08.2020
 
 
– Namawiamy, ale w końcu zaczniemy egzekwować od lekarzy medycyny rodzinnej obowiązek świadczenia pomocy pacjentom w gabinetach. Nie wszystkie schorzenia da się zdiagnozować na odległość – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Zwiększa się liczba wezwań pogotowia ratunkowego. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zauważył, że część z nich jest nieuzasadniona. Niemniej w ostatnich miesiącach mogą za tym stać problemy z dostaniem się do lekarza rodzinnego.

– Dlatego w okresie jesiennym, kiedy przewidywany jest wzrost liczby osób podejrzewających u siebie zakażenie koronawirusem, resort będzie zachęcał do korzystania z teleporady lekarza rodzinnego i uzyskania skierowania na test na koronawirusa. Chcemy też, aby lekarze rodzinni nie tylko udzielali porad przez telefon, ale częściej w swojej poradni lekarza rodzinnego. Są środki ochrony osobistej, nie możemy bać się pacjenta, ponieważ nie wszystkie schorzenia można zdiagnozować przez telefon – mówił Waldemar Kraska.

Wiceszef resortu zapowiedział, że na namawianiu się nie skończy, ponieważ MZ będzie sprawdzać i egzekwować przyjmowanie pacjentów w gabinetach przez lekarzy medycyny rodzinnej. Dodał, że dużym wyzwaniem dla polskiej ochrony zdrowia będzie okres jesienny, kiedy nastąpi więcej niż latem zachorowań na grypę, którą będzie trudno odróżnić od zakażenia koronawirusem.

– Dlatego przygotowaliśmy strategię, abyśmy przeszli także przez tę jesień w taki sposób, jak to było na wiosnę, kiedy rzeczywiście dostępność łóżek COVID-owych była inna zupełnie niż w krajach Europy Zachodniej – dodał Waldemar Kraska.

Przeczytaj także: „Utrudnienia w kontakcie z lekarzem napotyka 70 proc. Polaków”, „Jakub Kraszewski: Odmrożenie działalności szpitala to ogromny wysiłek” i „Prof. Andrzej Matyja: Potrzebujemy wytycznych dotyczących odmrażania ochrony zdrowia”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe