Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Sami sobie przykręciliśmy kurek ze szczepionkami

Źródło: PPOZ
Autor: Iwona Konarska |Data: 14.01.2021
 
 
W Łodzi wyliczono, że w tempie 30 dawek na tydzień będą szczepić trzy lata, w podwarszawskim Wawrze samorządowcy początkowo nie uwierzyli, że dostaną kilka fiolek na siedem dni.
Trwają wielogodzinne szkolenia dotyczące szczepień. Uczestniczą w nich podmioty, które przystąpiły do Narodowego Programu Szczepień, a organizatorem jest Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego wspólnie z Centrum e-Zdrowia.

Zgodnie z zapowiedziami – każdy zgłoszony (odrębny) punkt szczepień (nie zespół) otrzyma pięć fiolek szczepionki, czyli 30 sztuk na tydzień, a z nimi zestaw do wykonania szczepień (środki ochrony osobistej, igły, strzykawki, itd.). Wszystko to oczywiście pod warunkiem, że spełnione zostaną wymogi nie tylko kadrowe, czy lokalowe, ale również informatyczne.

Swoje zdumienie na Twitterze wyraził Michał T. Żebrowski, przewodniczący rady dzielnicy Wawer: „Szok! Niedowierzanie! 30 szczepionek tygodniowo na 8 punktów szczepień w Wawrze. Takie informacje usłyszeliśmy właśnie od dyrektorki wawerskiej służby zdrowia”.

„Sprawę 30 szczepionek” komentował także Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Stwierdził, że koszt organizacyjny takiej anemicznej akcji jest większy od zysku. Z harmonogramu wynika, że dopiero w czwartym tygodniu, czyli od 15 lutego, podmioty mają dostać po 60 dawek (10 fiolek), w tym 30 na drugie szczepienie dla już szczepionych oraz 30 dla nowych pacjentów.

– W związku z tak niewielką dostępnością do szczepień obawiamy się, że dużo czasu upłynie zanim polscy pacjenci zostaną zabezpieczeni przed wirusem. Naszym zdaniem wszystko idzie zbyt wolno, mamy pełzającą akcję szczepień. Jesteśmy przekonani, że długie oczekiwanie w kolejkach wywoła wiele niepotrzebnych emocji i konfliktowych sytuacji. A ile jeszcze osób w tym czasie zostanie zakażonych? – dodała Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Od 25 stycznia rozpoczną się szczepienia tylko dla populacji 80 plus i 70 plus, ewentualnie własnego personelu medycznego, który jeszcze nie został zaszczepiony. – A pacjenci 60 plus? No cóż, będą czekać – komentuje Jarosław Król, członek zarządu PPOZ. W wersji optymistycznej do połowy marca.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.