Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Testy na koronowirusa przejdą wszyscy studenci medycyny w Polsce

Źródło: MNiSW
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 21.09.2020
 
 
Szacuje się, że pobranych zostanie ok. 150 tys. wymazów. Będzie to badanie populacyjnie, co oznacza, że zostanie przeprowadzone wśród osób, u których nie występują objawy zakażenia koronawirusem. Na realizację projektu przeznaczono ponad 4 mln zł.
Grupowe testowanie umożliwi szybką i skuteczną identyfikację osób zakażonych. Tym samym pozwoli to na bezpiecznie uczestniczenie studentów w zajęciach klinicznych oraz zapewni bezpieczeństwo pacjentom. Metodę opracował Instytut Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego Polskiej Akademii Nauk pod kierownictwem prof. Agnieszki Dobrzyń.

– Instytut opracował metodę testowania, która jest efektywna i oszczędza czas – zaznaczył sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. n. med. Wojciech Maksymowicz.

Testy obejmą wszystkich studentów medycyny w Polsce. Szacuje się, że pobranych zostanie ok. 150 tys. wymazów. Będzie to badanie populacyjnie, co oznacza, że zostanie przeprowadzone wśród osób, u których nie występują objawy zakażenia koronawirusem.

– Zaczynamy od testowania studentów, którzy mają kontakt z pacjentami – zaznaczyła prof. Agnieszka Dobrzyń.

Prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska, wiceprzewodnicząca Konferencji Rektorów Uczelni Medycznych, prorektor ds. Collegium Medicum UMK zaznaczyła, że uczelnie medyczne przygotowują się do nowego roku akademickiego. Podkreśliła, że zajęcia kliniczne nie mogą odbywać się w trybie online, dlatego pozytywnie ocenia projekt grupowego testowania studentów medycyny. – To cenna i bardzo dobrze zaplanowana inicjatywa – powiedziała prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło na projekt 4 235 000 zł. Do projektu wykorzystane zostaną polskie testy MediPAN, których produkcję sfinansowało również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Przeczytaj także: „Internetowa mapa zasięgu koronawirusa”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe