Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

USA odtajniają informacje o pochodzeniu koronawirusa

Udostępnij:
Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę o odtajnieniu informacji związanych z pochodzeniem koronawirusa. Biały Dom zaznaczył, że będzie kontynuować przegląd wszystkich informacji niejawnych dotyczących pochodzenia choroby, przy czym wymieniono potencjalne powiązania z Instytutem Wirusologii w Wuhan.
– Musimy dotrzeć do sedna pochodzenia COVID-19, aby zapewnić, że będziemy mogli lepiej zapobiegać przyszłym pandemiom. Moja administracja będzie kontynuować przegląd wszystkich informacji niejawnych dotyczących pochodzenia COVID-19, w tym potencjalnych powiązań z Instytutem Wirusologii w Wuhan – napisano w oświadczeniu Białego Domu.

W oświadczeniu prezydenta zaznacza, że wdrażając to ustawodawstwo, administracja odtajni i udostępni tak dużo informacji jak to możliwe.

Ustawa przeszła bez sprzeciwu przez Senat i Izbę Reprezentantów, zanim została przesłana do Białego Domu. W tekście zawarto sformułowania mówiące, że istnieje powód, by sądzić, że pandemia koronawirusa miała początek w laboratorium w Wuhan. Dlatego wywiad USA powinien ujawnić jak najwięcej informacji na temat pochodzenia wirusa i udostępnić je opinii publicznej. Jednakże początkowo nie było jasne, jakie informacje zostaną opublikowane i kiedy.

Debata dotycząca pochodzenia koronawirusa została ożywiona w zeszłym miesiącu, kiedy „Wall Street Journal" poinformował, że Departament Energii USA uznał, że prawdopodobną przyczyną pandemii był wyciek z chińskiego laboratorium, czemu Pekin zaprzecza.

Reuters przypomina, że FBI również uznało, że prawdopodobną przyczyną pandemii był wyciek z laboratorium. Cztery inne amerykańskie agencje nadal oceniają, że COVID-19 był prawdopodobnie wynikiem naturalnej transmisji, a dwie są niezdecydowane.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.