Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zespół ekspertów opracuje rekomendacje dla odmrażania ochrony zdrowia

Źródło: Fundacja My Pacjenci
Autor: Monika Stelmach |Data: 12.08.2020
 
 
Ponad 70 proc. Polaków twierdzi, że ma problemy z dostępem do lekarzy, a jakość usług medycznych jest niższa niż przed epidemią. Zespół ekspertów ma wypracować rekomendacje, które pomogą wrócić ośrodkom do pełnej działalności, a pacjentom uwierzyć, że przychodnie i szpitale to miejsca bezpieczne pod względem epidemiologicznym.
Zespół ekspertów składający się z autorytetów medycznych w partnerstwie z Fundacją My Pacjenci wypracuje rekomendacje i rozwiązania, które pomogą zarówno pacjentom, jak i placówkom ochrony zdrowia odnaleźć się w sytuacji epidemii. Z punktu widzenia praktyków wielu specjalizacji, gremium będzie starało się rozwijać i promować partnerstwo z organizacjami pacjenckimi, wspólnie opracowywać strategie informacyjne adresowane Polaków, dające jednolity, ekspercki przekaz dotyczący istotnych tematów w epidemii oraz rekomendować niezbędne rozwiązania organizacyjne z perspektywy opieki nad pacjentem nie zakażonym i zakażonym COVID-19, szczególnie w stanach wymagającymi interwencji.

Członkowie zespołu uznali, że o ile wdrożone standardy profilaktyki zakaźnej oraz opieki na chorymi na COVID-19 pozwoliły na znaczne spowolnienie epidemii i zasługują na uznanie, to na tym tle obserwuje się załamanie systemu nadzoru nad zdrowiem pozostałych Polaków.

Zwrócono uwagę na fakt, że ofiary „niecovidowe” pandemii mogą być liczniejsze niż COVID-19. Do gabinetów lekarskich pacjenci często trafiają zbyt późno, podczas gdy wcześniejsza interwencja byłaby o wiele bardziej skuteczna. Potrzebne jest wprowadzenie pilnych zmian w systemie ochrony zdrowia, które, uwzględniając epidemię, pozwolą na przywrócenie pełnej, stałej i starannej opieki na chorymi nie zakażonymi SARS-CoV-2 w naszym kraju. Zespół nakreślił główne wyzwania z punktu widzenia usprawnienia opieki nad chorymi niezakaźnymi oraz poprawy profilaktyki zakaźnej. Zwrócono też uwagę na pacjentów z COVID-19 chorujących na inne choroby.

Eksperci stwierdzili, że zaniechanie leczenia podyktowane strachem przez COVID-19 może spowodować znacznie bardziej dramatyczne w skutkach efekty niż sama pandemia, bo opóźnianie ich terapii może przynieść nieodwracalne i katastrofalne skutki zdrowotne.

Zespół zwrócił się do także decydentów: – Apelujemy o szybkie działania przywracające leczenie i diagnostykę wszystkich chorób niezakaźnych, bowiem odraczanie ich leczenia może przynieść nieodwracalne skutki. Apelujemy do chorych, aby nie czekali na koniec pandemii, bowiem od diagnostyki i leczenia chorób przewlekłych nie ma przerwy. W placówkach ochrony zdrowia jesteście bezpieczni, bo nauczyliśmy się chronić siebie i naszych pacjentów przed zakażeniem.

Natomiast pacjentów specjaliści prosili o to, by nie zwlekali z leczeniem chorób przewlekłych, nie ignorowali niepokojących objawów, nie stosowali „samoleczenia” i z niepokojącymi objawami w pierwszej kolejności zgłaszali się do lekarzy POZ. Zwraca się także do decydentów, by w czasie pandemii wspierali i tworzyli warunki do diagnostyki i leczenia innych chorób niż COVID-19 oraz objęli szczególna opieką pacjentów z koronawirusem w stanach wymagających interwencji.

Powstanie zespołu jest pierwszym krokiem akcji „Choroby nie czekają na koniec pandemii, od diagnostyki i leczenia chorób nie ma przerwy", której inicjatorem jest Fundacja My Pacjenci i Anna Gołębicka, strateg, publicystka, współtwórczyni wielu inicjatyw społecznych.

W skład zespołu ekspertów pod przewodnictwem prof. dr hab. med. Bolesława Samolińskiego, Kierownika Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii WUM weszli:
– dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
– dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kadencję 2020-2024,
– dr hab. n. med. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,
– dr hab. n. med. Teresa Dorota Jackowska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii,
– dr hab. n. med. Grzegorz Opolski, kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego,
– dr hab. n. med. Jacek P. Szaflik, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego,
– dr hab. n. med. Jarosław Woroń, kierownik Zakładu Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum,

Przeczytaj także: „Utrudnienia w kontakcie z lekarzem napotyka 70 proc. Polaków”, „Jakub Kraszewski: Odmrożenie działalności szpitala to ogromny wysiłek” i „Prof. Andrzej Matyja: Potrzebujemy wytycznych dotyczących odmrażania ochrony zdrowia”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe