Specjalizacje, Kategorie, Działy
Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie

Tylko trzy tygodnie oczekiwania na zabieg w asyście robota da Vinci

Udostępnij:

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie czas oczekiwania na zabieg prostatektomii radykalnej w asyście robota chirurgicznego da Vinci wynosi tylko około trzech tygodni. To jeden z najkrótszych terminów w Polsce.

  • Operacja z wykorzystaniem robota medycznego da Vinci to dla pacjenta między innymi mniejsze ryzyko powikłań śródoperacyjnych i koniecznych reoperacji oraz mniejszy ubytek krwi
  • Na prostatektomię radykalną z wykorzystaniem robota chirurgicznego w rzeszowskim szpitalu czeka się około trzech tygodni
  • W rzeszowskim szpitalu, w asyście robota da Vinci, od maja 2021 r. do końca 2023 r. wykonano 753 operacje

Szybko i z korzyścią dla pacjenta
Operacja z wykorzystaniem robota medycznego da Vinci to dla pacjenta między innymi mniejsze ryzyko powikłań śródoperacyjnych i koniecznych reoperacji oraz mniejszy ubytek krwi, a także ograniczone niebezpieczeństwo krwotoku, szybszy powrót do zdrowia i sprawności fizycznej, krótszy pobyt w szpitalu.

– Dzięki rozwiniętej współpracy z największymi ośrodkami robotycznymi w Europie możemy oferować najwyższy poziom wykonywanych zabiegów – tłumaczy dr n. med. Janusz Ławiński, kierownik Kliniki Urologii i Urologii Onkologicznej, dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Rzeszowie.

– Z perspektywy pacjenta, biorąc pod uwagę nasze doświadczenie płynące z chirurgii otwartej oraz laparoskopowej, możemy zapewnić znacząco mniejszą śródzabiegową utratę krwi, szybszy powrót pacjenta do normalnego funkcjonowania, a w konsekwencji powrót do codziennej pracy i obowiązków. Dzięki zaawansowanej technologii  standardem postępowania stały się działania mające na celu chociażby zaoszczędzenie pęczków naczyniowo-nerwowych, dzięki temu obserwujemy mniej następstw płynących z leczenia operacyjnego, pod postacią nietrzymania moczu oraz zaburzeń potencji. Dodatkowym atutem wprowadzenia technologii robotycznej jest skrócenie pozabiegowego czasu cewnikowania, co poprawia jakość życia pacjenta – dodaje.

Operacja prostatektomii radykalnej musi zostać poprzedzona diagnostyką, to jest rezonansem magnetycznym, biopsją, scyntygrafią kości i kwalifikacją do zabiegu u jednego z lekarzy. Następnie ustalany jest termin, który ze względu na operowanie od sześciu do ośmiu pacjentów, w tym momencie wynosi tylko około 3 tygodni. Przed samą operacją wykonywana jest konsultacja anestezjologiczna kwalifikująca do znieczulenia. Jakkolwiek wszystkie formalności można wykonać w USK w Rzeszowie, to o potrzebie i możliwości wykonania operacji decyduje lekarz.

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Rzeszowie jest w czołówce krajowych ośrodków, które wykonują najwięcej operacji w asyście robota da Vinci. Od maja 2021 r. do końca 2023 r. wykonano w sumie 753 operacje.

Przeczytaj także: „Roboty chirurgiczne to nieunikniona przyszłość”„Chirurgia robotowa zdominowała prostatektomię”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.