Wyślij
Udostępnij:
 
 
"Wystawiono" trzy tysiące łóżek
Źródło: KL, Ministerstwo Zdrowia
Autor: Krystian Lurka |Data: 08.02.2019
 
 
- Z rejestrów wojewodów wynika, że w styczniu liczbę szpitalnych łóżek zmniejszono mniej więcej o trzy tysiące. To nie zagraża bezpieczeństwu pacjentów - poinformowała wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko w czwartek (7 lutego) podczas konferencji prasowej.
Wiceminister Szczurek-Żelazko wyjaśniła, że informacje o likwidowanych łózkach zgłaszane są do wykazu prowadzonego przez wojewodów. - I ci na bieżąco monitorują sytuację, analizując ją pod kątem bezpieczeństwa mieszkańców i dostępności do świadczeń. I chciałabym z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że zmiany nie wpłyną negatywnie na bezpieczeństwo - oświadczyła wiceminister i dodała: - Analizy dotyczące obłożenia łóżek w szpitalach, gdzie dyrektorzy zgłosili część z nich do likwidacji, pokazały, że wykorzystanie łóżek było na poziomie od 11 proc. do 60-70 proc.

Liczby, liczby, liczby
Ministerstwo Zdrowia podało zbiorcze dane (na podstawie sprawozdań wojewodów) dotyczące tego, ile łóżek zostało "wystawionych" i na jakich oddziałach. Prezentujemy zestawienie:
- oddziały internistyczne - zlikwidowano 674 łóżek - 2,09 proc. istniejących łóżek w kraju,
- oddziały chirurgii ogólnej – 489 łóżek - 2,37 proc.,
- oddziały ginekologiczno-położnicze – 469 łóżek - 2,4 proc.,
- oddziały pediatryczne – 465 łóżek - 4,15 proc.,
- oddziały chirurgii urazowo-ortopedycznej – 268 łóżek - 2,19 proc.,
- oddziały chorób płuc – 159 łóżek - 3,3 proc.,
- odziały okulistyczne - 80 łóżek - 1,92 proc.,
- oddziały dermatologiczne – 48 łóżek - 2,35 proc.,
- oddziały onkologii i hematologii dziecięcej – 11 łóżek - 2,69 proc.
- oddziały niemowlęce – zlikwidowano 36 łóżek - 5 proc.,
- oddziały położnicze – zlikwidowano 38 łóżek - 3,05 proc.,
- oddziały alergologiczne – zlikwidowano 13 łóżek - 2,33 proc.
- oddziały transplantologiczne – zlikwidowano 16 łóżek - 2,8 proc.

Podziękowanie dla pielęgniarek
15 stycznia poinformowaliśmy, że szpitale zmniejszyły liczbę łóżek, tłumacząc to koniecznością wprowadzenia norm zatrudnienia pielęgniarek. - Część mediów obarcza pielęgniarki winą - wyjaśniliśmy, a tymczasem ekspert, z którym rozmawialiśmy stwierdził, że za tę redukcję warto im... podziękować.

- Zamiast obwiniać pielęgniarki, powinniśmy im po prostu podziękować – skomentował Jerzy Gryglewicz, ekspert Uczelni Łazarskiego. - Bo dyrektorzy szpitali dopiero pod presją norm zdecydowali się na ruch, który powinni wykonać już dawno temu. W Polsce w przeliczeniu na liczbę mieszkańców mamy dwa razy więcej szpitalnych łóżek niż w Szwecji. Średni stopień ich obłożenia wynosił 68 proc., co oznacza, że na każde dwa łóżka wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem jedno stało puste – dodał.

Przeczytaj także: "Za wyprowadzenie szpitalnych łóżek pielęgniarkom trzeba… podziękować".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe