Tomasz Paczos/Kancelaria Senatu

5,1 mld zł na Narodową Strategię Onkologiczną – ile i na co dokładnie? ►

Udostępnij:
Podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska mówił o Narodowej Strategii Onkologicznej. – Na NSO na lata 2020–2030 przeznaczyliśmy 5,1 mld zł – poinformował, wyliczając, ile pieniędzy już wydano i na co.
Przedstawiciel resortu zaczął od przypomnienia, że „celem NSO jest zwiększenie odsetka osób przeżywających pięć lat od zakończenia leczenia onkologicznego oraz zmniejszenie zachorowalności na choroby nowotworowe”.

Potem było o pieniądzach.

– Na Narodową Strategię Onkologiczną na lata 2020–2030 przeznaczyliśmy 5,1 mld zł – wyliczył Kraska, informując, że „w 2020 r. wydano 250 mln zł, w 2021 – 504 mln zł, w latach 2022 i 2023 będzie to po 450 mln zł, a w kolejnych latach – po 500 mln zł na każdy rok”.

Co już sfinansowano?

Wiceminister zdrowia podkreślił, że „po pierwsze – resort rozpoczął program badań przesiewowych dla osób pochodzących z rodzin tzw. wysokiego ryzyka, czyli takich, u których z powodu uwarunkowań dziedzicznych ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe jest zdecydowanie większe”. – Wydaliśmy 28 mln zł, obejmując prawie 27 tys. pacjentów – mówił.

Kraska powiedział też, że „po drugie – trwa program badań przesiewowych raka jelita grubego”.

– Wykonaliśmy już prawie 96 tys. kolonoskopii za kwotę 59 mln zł – wyliczył Kraska, dodając, że „po trzecie – zaczęto także pilotaże badań profilaktycznych raka szyjki macicy i raka płuca”.

Było też o refundacji.

– W ramach Narodowej Strategii Onkologicznej refundacją objęto 68 innowacyjnych terapii, w tym 32 terapie dotyczące nowotworów hematologicznych, nowotworów układu oddechowego, nowotworów ginekologicznych oraz nowotworów skóry, a także zakupiono sprzęt do diagnostyki i leczenia nowotworów za 280 mln zł – w tym 19 akceleratorów, 10 aparatów HDR dla zakładów radioterapii, 75 mammografów cyfrowych oraz sprzęt do rehabilitacji onkologicznej – wymieniał Kraska.

Co poza tym?

Wiceminister zapowiedział, że „w planach jest rozpoczęcie od 1 stycznia 2023 r. w całej Polsce pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej, który działa już w województwach dolnośląskim, świętokrzyskim, podlaskim i pomorskim. Sieć wprowadza skoordynowaną, kompleksową opiekę dla pacjentów – wyjaśnił Kraska, podkreślając, że „głównym założeniem NSO jest, aby pacjenci, obojętnie gdzie mieszkają, mieli dostępność do leczenia onkologicznego na takim samym, bardzo dobrym poziomie”.

Nagranie z posiedzenia komisji w całości do obejrzenia poniżej – fragment o omawianych sprawach rozpoczyna się w pierwszej godzinie i dziewiętnastej minucie nagrania.Transmisji nie można obejrzeć na niektórych telefonach komórkowych.

Przeczytaj także: „570 uwag do projektu ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej”, „Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej – konsultacje” i „Narodowa Strategia Onkologiczna bez budżetu”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.