Maciek Jaźwiecki/Agencja Wyborcza.pl

58 realizatorów programu in vitro ►

Udostępnij:

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała o wynikach konkursu na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro – ma się rozpocząć już 1 czerwca.

Mamy to!
– Na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia ogłosiliśmy wyniki konkursu dla podmiotów leczniczych na realizację leczenia niepłodności metodą in vitro – przekazała 24 maja szefowa resortu w wideo opublikowanym na X.

Izabela Leszczyna wyjaśniła, że wkrótce będą podpisywane umowy, by od 1 czerwca program finansowany z budżetu państwa mógł się rozpocząć.

– Realizujemy nasze obietnice, dotrzymujemy słowa – dodała.

Według opublikowanych na stronie internetowej resortu wyników konkursu ofert, do realizacji programu wybrano w sumie 58 podmiotów, które wezmą udział w programie polityki zdrowotnej „Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji, na lata 2024–2028” od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2028 r.

Minister zdrowia w latach 2024–2028 sfinansuje zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji i zabezpieczenie płodności na przyszłość. Działania te powinny być przeprowadzone zgodnie ze wskazaniami określonymi w programie.

Od 1 czerwca br. do 31 grudnia 2028 r.
Program potrwa od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2028 r. Każdego roku na jego realizację rząd przeznaczy 500 mln zł, łącznie 2,5 mld zł.

Program obejmuje sześć indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu – w tym do czterech cykli zapłodnienia własnymi komórkami rozrodczymi lub dawstwem nasienia, do dwóch cykli zapłodnienia z oocytami od dawczyń – z możliwością zapłodnienia sześciu komórek rozrodczych w ramach jednego cyklu i do sześciu cykli z dawstwem nasienia.

Kryterium kwalifikacji do programu to wiek do 42. roku życia dla kobiet korzystających z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia i do 45. roku życia dla kobiet korzystających z dawstwa oocytów lub zarodka. Limit wieku dla mężczyzn, którzy mogą skorzystać z tej metody leczenia, to 55. rok życia.

Niepłodność jest klasyfikowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako choroba cywilizacyjna (kod ICD N-97), którą dotkniętych może być na stałe lub okresowo co najmniej kilkadziesiąt milionów par na świecie. Problem niepłodności dotyka 15–20 proc. par w wieku prokreacyjnym.

Publikujemy wyniki konkursu dla podmiotów leczniczych na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro.Przeczytaj także: „Prof. Szamatowicz honorowym obywatelem Białegostoku”.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.