Wyślij
Udostępnij:
 
 
Grzegorz Celejewski/Agencja Gazeta

Adam Bodnar: Apteki mogą profilować pacjentów z wykorzystaniem e-recept

Źródło: RPO
Autor: Monika Stelmach |Data: 01.07.2020
 
 
– Istnieje ryzyko, że e-recepty nadmiernie wkraczają w prywatność poszczególnych pacjentów. Może się na niej znaleźć ponad 60 różnych danych osobowych, a kilka recept pozwala stworzyć wirtualny profil pacjenta – mówi Adam Bodnar. Rzecznik praw obywatelskich wysyłał w tej sprawie pismo do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
Rzecznik praw obywatelskich z niepokojem przygląda się doniesieniami medialnymi, dotyczącymi wykorzystywania danych osobowych pacjentów zawartych w e-recepcie przez apteki. – Dane mają być przetwarzane w aplikacji, udostępnianej przez sieć aptek, służącej rezerwowaniu leków w wybranej aptece – informuje „Dziennik Gazeta Prawna” i sugeruje, że na podstawie danych osobowych w e-recepcie dochodzi do profilowania pacjentów. Problem ten prezesowi UODO miała sygnalizować Naczelna Rada Aptekarska, która wskazywała, że na recepcie może się znaleźć ponad 60 różnych danych, a kilka recept pozwala stworzyć wirtualną kopię pacjenta.

– Profilowanie zasadniczo pozwala na podniesienie jakości proponowanych usług i personalizowanie oferty dla poszczególnych klientów. W praktyce jednak zdarzają się niepokojące nadużycia czy nawet sprzedaż danych innym podmiotom. A dane dotyczące zdrowia powinny być szczególnie chronione, ponieważ należą do kategorii informacji intymnych i wpływających na wiele innych aspektów naszego życia – zauważa Adam Bodnar.

Rzecznik praw obywatelskich przypomina, że konstytucja zapewnia obywatelom prawo do autonomii informacyjnej, czyli prawo do samodzielnego decydowania o ujawnianiu innym informacji dotyczących swojej osoby, a także prawo do sprawowania kontroli nad takimi informacjami, znajdującymi się w posiadaniu innych podmiotów.

RPO zaznacza, że z aprobatą odnosi się do rozwiązań, które poprawiają warunki funkcjonowania systemu ochrony zdrowia, w tym przez jego informatyzację i dostosowanie do realiów życia współczesnego społeczeństwa. W jego ocenie należy jednak uważnie monitorować i reagować na praktyki, które mogłyby stanowić nadmierne wkroczenie w konstytucyjnie chronioną prywatność jednostek.

RPO pyta prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, czy wpływają do niego skargi związane z funkcjonowaniem e-recepty, jeśli tak, to ile ich jest, jakie problemy są w nich sygnalizowane oraz jakie działania zostały podjęte. Prosi także o poinformowanie, czy w UODO podjęto prace analityczne co do wpływu informatyzacji ochrony zdrowia na prywatność jednostki.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe