Wyślij
Udostępnij:
 
 

Adam Bodnar pyta, co dalej z geriatrią w sieci szpitali

Źródło: KL, Rzecznik Praw Obywatelskich
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 13.07.2017
 
 
Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie sieci szpitali. Twierdzi, że reforma, która miała przybliżać opiekę szpitalną do pacjenta, będzie miała odwrotny skutek. - Przyjęte rozwiązania systemowe budzą wątpliwości. Zwłaszcza w zakresie miejsca w sieci szpitali na wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo opiekę geriatryczną - mówi Bodnar.
- W przyjętej ustawie, w specjalizacji szpitali na odpowiednich stopniach, nie uwzględniono oddziałów geriatrycznych. Przewiduje się, że świadczenia geriatryczne będą udzielane na przykład na oddziałach internistycznych, czy też poza szpitalem, w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, lub w poradniach przyszpitalnych. A to rodzi poważne obawy z punktu widzenia dobra i bezpieczeństwa zdrowotnego osób starszych – uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

- Wdrażana reforma opieki szpitalnej ma w założeniu przybliżyć opiekę szpitalną do pacjenta, także ze względu na jego miejsce zamieszkania. Tym samym mając na uwadze postępujące procesy starzenia się społeczeństwa niezrozumiałe wydaje się nieuwzględnienie w poziomach szpitali samodzielnych oddziałów geriatrycznych. Pacjent geriatryczny jest osobą, która potrzebuje dostosowanej do jego specyfiki zdrowotnej, kompleksowej opieki. Potrzebami zdrowotnymi tych pacjentów powinien zajmować się lekarz geriatra, a w warunkach szpitalnych, opieka zdrowotna powinna być realizowana na oddziałach geriatrycznych” – czytamy w oficjalnym piśmie Bodnara do Konstantego Radziwiłła.

Bodnar zwrócił uwagę, że w polskim systemie ochrony zdrowia nie ma wypracowanego modelu kompleksowej i skoordynowanej opieki geriatrycznej, a brak uwzględnienia oddziałów geriatrycznych w sieci szpitali może okazać się kolejnym krokiem oddalającym powstanie takiego modelu. Udzielanie świadczeń geriatrycznych na innych oddziałach może w dłuższej perspektywie pozbawić geriatrię waloru samodzielnej dyscypliny i uczynić częścią na przykład interny.

Przeczytaj także: "Prof. Tomasz Kostka: Sieć nie jest przyjazna geriatrii, tymczasem pacjent dzięki niej ma większe szanse na samodzielność", "Szpitale prywatne: nadchodzi totalna katastrofa", "Ilu dyrektorów napisało odwołanie w sprawie sieci szpitali?" i "Co z nocną i świąteczną opieka zdrowotna w toruńskich szpitalach?".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe