123RF

Akt oskarżenia przeciw ginekolog Marii Kubisie

Udostępnij:
Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko doktor Marii Kubisie. Ginekolog oskarżona jest o pomocnictwo w przerywaniu ciąży w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Przypomnijmy, że w styczniu 2023 roku do jej gabinetu weszli funkcjonariusze CBA i zabrali dokumentację medyczną pacjentek z prawie 30 lat.
Jak przekazał rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Szczecinie Marcin Lorenc, akt oskarżenia, który trafił do sądu, obejmuje sześć czynów z art. 152 par. 2 KK. Przedmiotem każdego z tych czynów jest pomocnictwo do przerwania ciąży w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Jak wyjaśnił, te sześć czynów to sześć przypadków kobiet w ciąży, które, jak ustalili śledczy, ani nie padły ofiarą przestępstwa, ani nie znajdowały się w szczególnie trudnej sytuacji osobistej, ani nie zostało stwierdzone, że urodzenie zagrażałoby ich życiu lub życiu dziecka. Nie zostały też stwierdzone żadne wady płodów.

Szczecińska ginekolog, według śledczych, miała sprzedawać kobietom środki poronne, za co grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Kobiety, które miały je nabyć, nie będą podlegały odpowiedzialności karnej.

Maria Kubisa prowadzi w Szczecinie prywatny gabinet lekarski, pracuje w szpitalu w Nowogardzie, jest też ordynatorem ginekologii w szpitalu w przygranicznym Prenzlau. W styczniu ubiegłego roku funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumentację pacjentek prowadzoną od 1996 r.

Do sprawy odniósł się pełnomocnik ginekolog dr Marii Kubisy mec. Rafał Gawęcki, który przekazał, że lekarka „nie przyznaje się do stawianych jej zarzutów”. Powiedział też, że nie miał jeszcze możliwości zapoznania się z aktem oskarżenia.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.