Wyślij
Udostępnij:
 
 

Badania wstępne i okresowe pracowników biurowych wykona lekarz POZ?

Źródło: KL, Rzeczpospolita
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 04.04.2018
 
 
Ponad 940 tysięcy firm co roku wydaje pół miliarda złotych na badania wstępne i okresowe. To ma się zmienić. Zgodnie z deklaracją wiceministra Zbigniewa Króla, przed wakacjami ma się ukazać nowy projekt rozporządzenia, którego celem jest obniżenie kosztów ponoszonych przez pracodawców w związku z obowiązkowymi badaniami pracowników.
- Propozycja padła na spotkaniu z pracodawcami zrzeszonymi w Konfederacji Lewiatan. Najbardziej "sensacyjna" z zapowiedzi dotyczy ograniczenia kosztów przez przeniesienie badań części pracowników do podstawowej opieki zdrowotnej. Wtedy zaświadczenia o zdolności danej osoby do pracy nie będzie musiał wystawiać lekarz medycyny pracy, a zrobi to lekarz rodzinny - informuje "Rzeczpospolita".

Wiceminister zdrowia zapewnił, że oszczędności będą dotyczyły tylko części badanych pracowników, tam, gdzie kompleksowe badania medycyny pracy nie są potrzebne. Na dotychczasowych zasadach badani byliby więc pracownicy zatrudnieni w szczególnych warunkach czy też charakterze.

Resort zdrowia jest na bardzo wstępnym etapie ustalania listy zawodów i specjalności, które będą wymagały bardziej kompleksowych badań.

Zniesienie obligatoryjności badań specjalistycznych to drugi postulat zgłoszony przez wiceministra zdrowia.

Po zmianach zmodyfikowane zostanie także podejście do wyniku badań. Lekarz nie będzie już musiał zaświadczać, że każdy pracownik ma doskonałe zdrowie, aby go dopuścić do pracy. Wystarczy, by był wystarczająco zdrowy.

Przeczytaj także: "Lekarz na wizytę domową powinien brać ze sobą drukarkę".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.