123RF

Będą odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu?

Udostępnij:

Parlament Europejski porozumiał się z krajami Unii Europejskiej w sprawie nowych przepisów, które mają poprawić jakość powietrza. Wprowadzają one bardziej rygorystyczne limity dla substancji zanieczyszczających mających poważny wpływ na zdrowie ludzkie.

  • Parlament Europejski porozumiał się z krajami unijnymi w sprawie nowych przepisów mających na celu poprawę jakości powietrza, które bardziej rygorystycznie określają limity dla substancji zanieczyszczających
  • Nowością jest założenie, że obywatele będą mogli otrzymać odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu, którego doznali w wyniku zanieczyszczenia powietrza
  • Przepisy musi przyjąć Rada, zanim zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie 20 dni później. Kraje UE będą miały wówczas dwa lata na zastosowanie się do nich.

W nowych przepisach określono bardziej rygorystyczne limity i wartości docelowe na rok 2030 dla substancji zanieczyszczających, mających poważny wpływ na zdrowie ludzkie, w tym cząstek stałych (PM2,5 i PM10), NO2 (dwutlenku azotu) i SO2 (dwutlenku siarki).

Zapłacą za utratę zdrowia
Nowe regulacja zakłada, że obywatele będą mogli otrzymać odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu, którego doznali w wyniku zanieczyszczenia powietrza. W miastach zostanie utworzonych więcej punktów pobierania próbek jakości powietrza, a wskaźniki jakości powietrza w całej UE staną się porównywalne i publicznie dostępne.

Dzięki aktualizacji norm jakości powietrza, z których część została ustanowiona prawie dwie dekady temu, zanieczyszczenie zostanie zmniejszone o połowę w całej UE, torując drogę do zdrowszej i bardziej zrównoważonej przyszłości.

Dzięki parlamentowi zaktualizowane przepisy usprawniają monitorowanie jakości powietrza i skuteczniej ochronią grupy szczególnie wrażliwe. 

– Odnieśliśmy znaczące zwycięstwo w naszym nieustannym zaangażowaniu w zapewnienie bezpieczniejszego i czystszego środowiska dla wszystkich Europejczyków – powiedział po głosowaniu sprawozdawca, hiszpański europoseł Javi Lopez (Socjaliści i Demokraci).

Dwa lata na dostosowanie przepisów krajowych
Nowe przepisy musi w kolejnym kroku przyjąć rada, zanim zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie 20 dni później. Kraje Unii Europejskiej będą miały wówczas dwa lata na zastosowanie się do nich.

Zanieczyszczenie powietrza w dalszym ciągu jest główną przyczyną przedwczesnych zgonów w UE, powodując około 300 tys. z nich w ciągu roku. W październiku 2022 roku Komisja Europejska zaproponowała przegląd unijnych przepisów dotyczących jakości powietrza, określając bardziej ambitne cele na 2030 rok, tak aby osiągnąć cel zerowego poziomu zanieczyszczeń do roku 2050.

Menedzer Zdrowia twitter

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.