Wyślij
Udostępnij:
 
 
Bernie Sanders: Lek był za darmo, a dzisiaj kosztuje 375 tysięcy dolarów. Dlaczego?
Źródło: KL, Rzeczpospolita, CBS News, CNN
Autor: Krystian Lurka |Data: 05.02.2019
 
 
Amerykański senator Bernie Sanders poprosił firmę farmaceutyczną Catalyst, by przedstawiła "finansowe i niefinansowe czynniki", które sprawiły, że ustaliła cenę terapii lekiem Firdapse na poziomie 375 tysięcy dolarów rocznie. Wcześniej lek był darmowy.
W listopadzie Catalyst uzyskała na kilka lat wyłączne prawo do sprzedawania na rynku leku Firdapse. W grudniu firma poinformowała, że roczna terapia lekiem Firdapse będzie kosztować 375 tysięcy dolarów.

Senator Bernie Sanders napisał list z prośbą o wyjaśnienia w poniedziałek (4 lutego). Do pytania senatora firma się nie odniosła.

- Firdapse jest lekarstwem używanym w terapii zespołu Lamberta-Eatona, czyli zespołu paraneoplastycznego, spotykanego najczęściej u chorych z rakiem drobnokomórkowym płuca, rzadziej przy innych nowotworach - poinformowała "Rzeczpospolita". Przypadłość ta jest udziałem jednego na 100 tysięcy mieszkańców USA.

O sprawie poinformowały także stacje CBS News i CNN.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe