Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Bezdomny poza systemem

Źródło: RPO
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 08.06.2021
 
 
Rzecznik praw obywatelskich apeluje do ministra zdrowia, aby resort ułatwił dostęp do szczepień przeciwko COVID-19 osobom bezdomnym. Zwraca uwagę, że „obecnie są poza systemem, choć są szczególnie zagrożone koronawirusem”.
Zastępca rzecznika praw obywatelskich Maciej Taborowski napisał list do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w sprawie ułatwienia dostępu do szczepień przeciwko COVID-10 osobom w kryzysie bezdomności. Podkreśla, że „RPO od początku pandemii prosi władze państwowe, by objęły szczególną pieczą te osoby i by udzieliły wsparcia placówkom dla osób doświadczających bezdomności oraz pomagającym osobom w kryzysie bezdomności”.

– W tym trudnym czasie pandemii bezdomni znajdują się w szczególnej sytuacji. Nie mając miejsca do zamieszkania, są w słabszej kondycji oraz nie mają gdzie się bezpiecznie odizolować, by uniknąć zakażenia koronawirusem. Borykają się z trudniejszym dostępem do opieki medycznej oraz do rzetelnych informacji na temat pandemii, a także sposobów zapobiegania zakażeniu. Osoby w kryzysie bezdomności z uwagi na tryb życia posiadają ograniczone możliwości i trudności w zapisaniu się na szczepienie. Bowiem obecne formy rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19, tj. poprzez telefon na infolinię, rejestrację elektroniczną, sms, kontakt z wybranym punktem szczepień, nie są w pełni dostępne dla tej grupy osób – podkreśla zastępca RPO, dodając, że „bezdomni ze względu na starszy wiek i słabszy stan zdrowia są szczególnie zagrożeni koronawirusem”.

– Niestety, wobec braku jednoznacznych wytycznych dotyczących tej grupy obywateli w praktyce są oni poza systemem szczepień przeciw COVID-19. W konsekwencji nie są obecnie kwalifikowani ani szczepieni – zwraca uwagę Taborowski i informuje, że „Komisja Ekspertów ds. Przeciwdziałania Bezdomności przy RPO uznaje za niezbędne zorganizowanie szczepienia przeciw COVID-19 dla bezdomnych w specjalnie utworzonych tymczasowych punktach szczepień”, sugerując przy tym, że „wskazane punkty mogłyby być zlokalizowane na terenie działających placówek dla osób w kryzysie bezdomności – stoją tam często duże namioty, które można wykorzystać do tego celu”. Specjalne punkty szczepień dawałyby gwarancję, że osoby bezdomne nie będą w tych miejscach narażone na ostracyzm i stygmatyzację.

Przy organizacji i uruchamianiu systemu szczepień przeciwko COVID-19 dla osób bezdomnych konieczna będzie – jak podkreśla Maciej Taborowski – współpraca resortu zdrowia z samorządami i organizacjami pozarządowymi.

Taborowski wskazuje także, że „szczepienia bezdomnych powinny być realizowane jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson z uwagi na brak gwarancji, że każda z osób bezdomnych zaszczepionych pierwszą dawką pojawi się w punkcie szczepień po raz drugi i to w odpowiednim terminie”.

Przeczytaj także: „Co z odszkodowaniami za niepożądane odczyny poszczepienne?”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe